Закачила слика од ќерката на фејс – пријателите ја алармирале дека е болна (Фото)


Нејзините пријатели забележале дека нешто е чудно со левото око на девојчето. 

Тара Тејлор не очекувала дека кога ќе објави слика на нејзината ќерка Рајли на Фејсбук , ќе добие дијагноза на ретка болест.

dete-bolest-blic-foto-fejsbuk-1396528841-473057Всушност, нејзините пријатели забележале дека нешто чудно е со левото око на Рајли. Иако поголемиот дел заклучил дека проблемот е во одразот на блицот, нејзините пријатели знаеле подобро .

“Еј, сигурни сме дека тоа не е ништо сериозно и е веројатно само флеш, но на ќерката едното око и сјае повеќе од другото , проверете, може да има некој проблем “, напишале нејзините пријатели.

Таа ги слушала советите и ја одвела ќерката на лекар , а дијагнозата била ретка болест која може да предизвика губење на видот , но тоа може да се спречи ако се дијагностицира на време.

Лекарите велат дека најголемиот проблем е во тоа што децата не сакаат да признаат дека имаат проблем со видот и затоа дијагнозата доаѓа предоцна. Затоа , болеста обично , и се детектира на ваков бизарен начин, или некој кој имал проблем ќе воочи на проблемот или едноставно на родителите им е нешто сомнително.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1