Зеленски до Путин: Нема да има место на земјата каде што можете да се скриете, освен гробот


Украинскиот претседател Володимир Зеленски преку видео порака изјави дека Украина нема да прости.

„Нема да им простиме на уништените куќи. Нема да му простиме на проектилот што нашата воздушна одбрана го собори денеска над Окматид. И повеќе од 500 проектили што ја погодија нашата земја, нашиот народ, нашите деца.

Нема да простиме пукање на невооружени луѓе. Уништување на нашата инфраструктура. Нема да простиме. Стотици и стотици жртви. Илјадници и илјадници страдања. Ниту Господ нема да прости. Не денес. Не утре. Никогаш. И наместо прошка, ќе биде судниот ден.

Ќе го казниме секој што извршил злосторства врз нашите цивили, на нашата земја. Ќе го најдеме секое копиле што пукаше во нашите градови, во нашите луѓе, што ја бомбардираа нашата земја, што дадоа наредба и го стиснаа стартот. Нема да има место на земјата каде што можете да се скриете. Освен гробот“, рече Зеленски.

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1