Знаете ли што ставаат за белиот леб да трае? – ЧОВЕЧКА КОСА


Белиот леб ЗА ДА ТРАЕ ПОДОЛГО често содржи човечка коса!

lebИ тоа хемиска супстанција Л-цистеин од коса која се користи за продолжување на рокот на употреба, а истата супстанција е главниот виновник за меката козистенција на повеќето бели пецива, А таа ја има само во влакната од косата.

Научниците известуваат дека најголемиот дел од косата која се користи за производство на оваа аминокиселина доаѓа од Кина каде се собира во берберниците и фризерските салони. Белиот леб е единствениот вид на леб каде обично се додава Л-цистеин, а можете да го избегнете доколку почнете да користите интегрален или црн леб кои обично немаат адитиви. Л-цистеинот, бидете сигурни е присутен во сите познати ланци за брза храна.

За среќа, со апаратите за правење леб и малку добра волја, лесно и брзо можете да си направите домашно лепче без да се мислите чија коса ја јадете во моментот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1