Archive | Балкан RSS feed for this section

Скандал во Словенија – Иранци преку НЛБ банка испрале милијарда долари

Словенечката Агенција за борба против перење пари отвори истрага во врска со тврдењата на опозициски партии дека најголемата државна банка, Нова Љубљанска Банка (NLB) испрала речиси милијарда евра од Иран во периодот меѓу 2008 и 2010 година. Со тоа, тие прекршиле меѓународно ембарго и одредби за финансирање тероризам. Словенечки медиуми во јули објавија дека секој […]

______________________________________________________________________________________________________

Династија во Србија: Српско село од милијарда долари

Селото Гомилица во Србија претставува едно од најбогатите села на Балканот, судејќи по изгледот и големината на куќите. Скоро целото население од селото работи во странство, па започнале со вистински натпревар кој ќе направи поголема и поубава куќа. Куќите претставуваат вистински дворци, на огромни површини со високи железни огради. – Тука вложуваме за да ни […]

______________________________________________________________________________________________________

Тирана призна осум малцинства, меѓу нив и Македонците

Во Албанија се признава постоењето на осум национални малцинства а тоа се Македонците, Грците, Египќаните, Власите, Ромите, Црногорците, Србите и Бошњаците. Ова стои во текстот на Предлог-законот за заштита на малцинствата во Албанија, кој веќе влезе во собраниска процедура, а со кого се предвидува унапредување на моментната состојба со правата на малцинствата. Поздравувајќи го финализирањето […]

______________________________________________________________________________________________________

Вучиќ знае кој ја притиска Македонија за Косово во УНЕСКО, но сепак ќе делува реципроцитетно

Српскиот претседател Александар Вучиќ смета дека пишувањата на медиумите дека Македонија сепак ќе гласа за прием на Косово во УНЕСКО не се точни, бидејќи македонското раководство му рекло дека при идниот обид на Косово за влез во таа организација на Обединетите Нации нема да гласа позитивно. Вучиќ во интервју за РТС сепак додава дека ќе […]

______________________________________________________________________________________________________

Ограбен станот на Љубиша Самарџиќ неколку дена по неговиот погреб

Само една недела по погребувањето на Љубиша Самарџиќ, непознати разбојници го ограбиле станот на славниот актер и режисер. Разбојниците украле голема сума на пари и накит, а меѓу другото и златниот часовник на Самарџиќ. Актерот тој часовник често го носел и за него имал голема вредност. Грабежот се случил на 22 септември среде бел ден. […]

______________________________________________________________________________________________________

Капетан Драган осуден на 15 години затвор за воени злосторства во Хрватска

Поранешниот српски паравоен командант, Драган Васиљковиќ, познат како Капетан Драган, е прогласен виновен за воени злосторства во Хрватска и е осуден на 15 години затвор. Окружниот суд во Сплит го осуди Драган Васиљковиќ за воени злосторства извршени над притворени хрватски војници, полицајци и цивили додека бил водач на бунтовничките српски борци во Хрватска. Васиљковиќ, кој […]

______________________________________________________________________________________________________

9 лица под лупа: Ова се осомничените во случајот на убиството на Јелена Марјановиќ

Кога на 15. септември Зоран Марјановиќ сопругот на трагично загинатата пејачка Јелена Марјановиќ е уапсен во врска со ова тешко убиство целиот регион беше шокиран. Иако многумина веднаш тргнаа да го осудуваат поради овој стравичен злочин, тој се уште не е обвинет и осуден за случајот. Не се знае точно каква поврзаност има со злосторството, […]

______________________________________________________________________________________________________

Трагичната смрт на девојчето која ја потресе Србија: Марија (14) починала од вирусно воспаление

Според првичните резултати од обдукцијата која ја направи нишкиот Институт за судска медицина, Марија Прибановиќ (14) од околината на Трстеник почина од вирусно запаление на белите дробови. Обдукцискиот наод се уште не е комплетен, зошто се чека на споредување на нејзиниот здравствен картон и токсиколошките резултати. Имено, можно е да било погубно за младиот организам […]

______________________________________________________________________________________________________

Ова е девојката на српската премиерка Ана Брнабиќ, во врска се 8 години

Премиерката на Србија осум години е во врска со докторка, постојано вработена во Клиничкиот центар на Србија, дознава српски Курир. Весникот донесува детали за тоа која е Милица Ѓурѓиќ, докторка која веќе осум години е во стабилна врска со српската премиерка Ана Брнабиќ, како тие се запознале но и што се променило во нивната врска […]

______________________________________________________________________________________________________

Бугарка се удави на Халкидики при обид да го собори Гинисовиот рекорд во нуркање

Теодора Балабанова од Бугарија го загуби животот на Халкидики, во својот обид да го собори Гинисовиот рекорд во нуркање. Како што пренесуваат бугарските медиуми, немилиот настан се случил близу Порто Карас. Жената се удавила додека нуркала заедно со нејзиниот 47-годишен сопруг, кој е префрлен со хеликоптер во болница во Солун. По онесвестувањето, жртвата потонала на […]

______________________________________________________________________________________________________

Мајката на Зоран Марјановиќ им се закани: Ако прозборам јас цело семејство ќе оди во затвор

Зорица Марјановиќ, мајкта на Зоран Марјановиќ кој е уапсен поради сомневање дека ја убил сопругата Јелена, за време на една семејна расправија се заканила дека ако почне да зборува сите од станарите би можела да ги однесе во затвор. Со кого Зорица се расправала, што тогаш зборувала, каков е нејзиниот однос со станарите и каква […]

______________________________________________________________________________________________________

Јелена цел месец патела – ова е мотивот за убиството на пејачката

Зоран Марјановиќ, сопругот на убиената Јелена Крсмановиќ Марјановиќ веќе со денови е во притвор откако се сомничи дека тој дома ја убил Јелена, ги сокрил доказите, па ја фрлил на насипот, со соучесници. Извор на истрагата го открива мотивот за убиството, а тоа е љубомора на сопругот. Јелена еден месец пред да биде убиена се […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Јелена во последното интервју едвај се воздржувала да не заплаче

Јелена на музичката сцена се појавила на свои 13 години, а по долго време, на убедување на сопругот, се врати на сцената. Како што таа кажа, сите очекувале да се појави мало девојче, но се појавила зрела жена. Додека била на пауза, пејачката се омажила, добила ќерка, но го изгубила и татко и кој и […]

______________________________________________________________________________________________________

Уапсен синот на Шешељ

Најстариот син на заменик-претседателот на Српската радикална партија, Воислав Шешељ, денеска беше уапсен за поседување оружје, објавија белградските медиуми. Никола Шешељ (33), според медиумите, бил уапсен во едно белградско кафуле бидејќи имал пиштол по што бил однесен во полиција.

______________________________________________________________________________________________________

Дора Билиќ, единствената хрватска џихадистка

Под контрола на таканаречената Исламска дражава биле седум лица со хрватско државјанство, од кои шест имаат двојно државјанство, но никогаш трајно не живееле во Хрватска, додека на пописот има само една личност која имала исклучиво хрватско државјанство. Ова се вели во јавниот објавен извештај на Безбедносно-известувачката агенција на Хрватска Станува збор за 30-годишната Дора Билиќ, […]

______________________________________________________________________________________________________

Вака Марјановиќ ги уништиле доказите за убиството на Јелена

Година ипол по убиството на Јелена Крсмановиќ Марјановиќ се откри дека ја убил нејзиниот сопруг, а му помогнал и таткото. Имено, според најновите детали од истрагата, Марјановиќ ја убиле Јелена во студиото, ги замениле плочките со нови, ги извадиле теписите и ставиле паркет, ја уклучиле и веш машината по убиството за да ги тргнат трагите. […]

______________________________________________________________________________________________________

Повлечена кандидатурата за членство на Косово во Интерпол

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ја повлече кандидатурата на Косово за членство во Интерпол, соопшти денеска неговиот кабинет. Одлуката на Харадинај следи по изјавата на косовскиот заменик-премиер и министер за надворешни работи Беџет Пацоли дека Косово не успеало да обезбеди довлен број гласови за биде примено во Интерпол. Во соопштението на Кабинетот на Харадинај се наведува […]

______________________________________________________________________________________________________

Бугарија ги менува правилата за 53.000 Македонци кои чекаат бугарски пасош

Бугарската влада официјално ја објави бројката на апликации од македонски државјани кои чекаат да добијат бугарско државјанство, а со тоа и пасош од земја членка на Европската Унија. Според вицепремиерот Валери Симеонов, 53 илјади Македонци во моментов чекаат бугарско државјанство. ,.Големиот проблем за бугарското граѓанство што треба да го признаеме, и да го знаете и […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1