Archive | Македонија RSS feed for this section

ЈСП со изменет возен ред за празниците, еве како ќе сообраќаат автобусите

Возниот ред на автобусите од јавниот превоз утре и задутре ќе биде изменет поради празниците 24 Мај-Денот на „Св. Кирил и Методиј“ и 25 Мај-Духовден, соопшти денеска ЈСП Скопје. Утре (четврток) автобусите ќе сообраќат по неделен возен ред, а задутре (петок) ќе важи саботниот возен ред. – Во петок, сабота и недела, ЈСП Скопје ќе […]

______________________________________________________________________________________________________

Монструм: Африм ми рече направивме гомнарија, убивме човек

Во судница на денешното судење за Монструм беше пуштен видео запис од исказот кој обвинетиот Хаки Азири го дал како загрозен сведок на 7 мај 2012 година, објавува ФОКУС Поради лошиот квалитет на снимката, односно звук, судијата го прочита исказот, истакнувајќи дека целта била да се види дали на снимката Азири бил тепан, бидејќи тој […]

______________________________________________________________________________________________________

Груевски осуден на две години затвор за случајот „Тенк“

Две години затвор за екс премиерот Никола Груевски, како обвинет во случајот Тенк, односно набавката на мерцедесот од 580.000 евра. Поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски пак е осуден на шест години и шест месеци. Специјалното јавно обвинителство на последното рочиште во завршните зборови за предметот „Тенк“ побара Судот да ги прогласи за виновни […]

______________________________________________________________________________________________________

Меркел телефонски разговарала со Заев и Ципрас – Димитров и Коѕијас во Њујорк со различни позиции за Илинденска

Германската канцеларка Ангела Меркел телефонски разговарала со македонскиот и со грчкиот премиер. Овие раговори на Меркел со Заев и со Ципрас, доаѓаат два дена пред сребата на Димитров и Коѕијас со Нимиц, и два дена откако Грција го одби начелно договореното решение Република Илинденска Македонија. Нема детали од разговорите, но тие секако се во рамки […]

______________________________________________________________________________________________________

Девет години затвор за Ѓоко Поповски во случајот „Триста“ на СЈО

Обвинетиот поранешен помошник министер во МВР Ѓоко Поповски виновен е за кривичното дело злоупотреба на службената положба. Судот го осудува на казна затвор од девет години.Ваквата пресуда денеска во новата зграда на Кривичниот суд ја соопшти судијката Добрила Кацарска која е претседателка на судечкиот совет во случајот „Триста“. Покрај тоа тој треба да ги плати […]

______________________________________________________________________________________________________

Заев и Мицковски утревечер на прв ТВ дуел на МТВ

Македонската телевизија утревечер, во 20 часот, ќе го организира првиот ТВ дуел меѓу претседателот на Владата и лидер на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. ТВ дуелот минатата недела го побара лидерот на опозициската партија, а фрлената ракавица веднаш беше прифатена од премиерот. За организатори на овој прв ТВ […]

______________________________________________________________________________________________________

Следува продолжен викенд, еве какво ќе биде времето

24 мај 2018 година, четврток, „Св. Кирил и Методиј“, Денот на сесловенските просветители е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. 25 мај 2018 година (петок), Духовден, петок пред Духовден е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Република Македонија. До четврток ќе се задржи променливо облачно време, претежно во попладневните часови на […]

______________________________________________________________________________________________________

Ал Џезеира: Канабисот може да и донесе на Македонија заработка од сто милиони евра годишно

Седум компанија во Македонија со мешан капитал произведуваат канабис од кој потоа ќе се произведува масло за медицинска употреба. Интересите за оваа индустрија се зголемуваат и затоа владата работи на уште подобро уредување на оваа деликатна дејност. Очекувањата се дека покрај нови работни места, оваа индустрија може на државата да и донесе приход од приближно […]

______________________________________________________________________________________________________

Детали за смртта на македонскиот планинар

Со огромна тага ја примивме веста, дека нашиот другар, пријател и огромен љубител на планината и природата Др. Георги Петков – член на ПД Кожув од Гевгелија починал во обидот да биде шестиот Македонец кој го искачил највисокиот врв на светот Монт Еверест! Според првичните сознанија 63 годишниот Петков, починал од срцев удар. Доктор Петков […]

______________________________________________________________________________________________________

МРТ се подготвува за дуелот меѓу Заев и Мицкоски во среда

Македонската радио телевизија подготвува студио во кое ќе се одржи дуелот меѓу премерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во среда, објави Фокус. Но, за одржување на дуелот сѐ уште нема официјална потврда ниту од двете страни. Претседателот на ВМРО-ДПМН, Христијан Мицкоски во нделата јавно го покани премиерот на ТВ Дуел, по што […]

______________________________________________________________________________________________________

Реконструкција во Влада: Нови министри за образование, правда и култура

Сѐ уште актуелната министерска за образование и наука, Рената Дескоска, потврди дека токму Арбр Адеми од редовите на ДУИ ќе биде нејзиниот наследник, односно нов министер. Поранешниот амбасаор во Данска, Асаф Адеми од движењето БЕСА на Африм Гаши, ќе биде новиот министер за култура, објави Телма. Оваа информација ја потврдиле и од БЕСА, кои го […]

______________________________________________________________________________________________________

Сестрата на Катица Јанева не е избрана за заменик претседател на Комисија за хартии од вредност

Лиле Делиџакова, сестрата на специјалната обвинителка Катица Јанева, засега ќе остане на гевгелиска адреса, затоа што немаше доволен број на пратеници за гласање за нејзин избор за втор човек на комисијата за хартии од вредност. Опозиционата ВМРО-ДПМНЕ жестоко ја искритикува Делиџакова чиј избор во комисијата го оцени како несоодветен бидејќи немала ниту доволно искуство. Пратеничката […]

______________________________________________________________________________________________________

Која е Анита Ангеловска Бежоска – новиот гувернер на НБРМ

Собранието на Република Македонија на 46. седница ја именуваше д-р Анита Ангеловска Бежоска за гувернер на Народната банка на Република Македонија (НБРМ). За неа гласаа 81 пратеник, воздржани и против немаше. Ангеловска-Бежоска е петти гувернер на НБРМ и прва жена на оваа позиција. Доаѓа од вицегувернерското место во Банката, на кое беше реизбрана лани во […]

______________________________________________________________________________________________________

Цигарите повторно поскапеа- за овие брендови од денеска, ќе платите 5 денари повеќе

Од денеска со нови цени се цигарите „Бос“, „Вест“, „Давидов“ и „Родео“. Сите видови на „Бос“ цигари се покачени за пет денари, „Вест“ меко исто така, „Давидов класик“ и „голд“, исто за пет денари, како и сите видови на цигари „Родео“. Цигарите од брендот „Давидов шејп“ се покачени за 10 денари. Сите бредндови на цигари […]

______________________________________________________________________________________________________

Анита Ангеловска Бежоска избрана за гуверенер на НБРМ

Собранието на Република Македонија на 46. седница ја именуваше д-р Анита Ангеловска Бежоска за гувернер на Народната банка на Република Македонија (НБРМ). За неа гласаа 81 пратеник, воздржани и против немаше. Ангеловска Бежоска е првата жена гувернер на НБРМ, а на оваа позиција доаѓа од вицепремиерското место во Банката. Нејзин претходник беше Димитар Богов.

______________________________________________________________________________________________________

Заев: Среќен сум што докажав дека сум невин и дочекав правда

Среќен сум затоа што довив ослобителна пресуда и конечно ја докажав мој невиност и дочекав правда, рече премиерот Зоран Заев по објавувањето на пресудата за случајот „Поткуп“. Тој побара од институциите јавно да ја објават целата снимка од ПИ-мерките и рече ако му ја достават, тој самиот ќе ја објави за да се види дека […]

______________________________________________________________________________________________________

Ослободителна пресуда за Заев во случајот „Поткуп“

Кривичниот суд донесе ослободителна пресуда за премиерот Зоран Заев во случајот „Поткуп“. Според пресудата, обвинителството не успеало да докаже дека Заев сторил кривично дело примање поткуп. Судијата Дарко Тодоровски од Кривичниот суд во Скопје предмалку го ослободи од одговорноста премиерот Зоран Заев, кој беше обвинет во случајот „Поткуп“. Во читањето на пресудата судијата Тодоровски наведе […]

______________________________________________________________________________________________________

Заев доби кривична пријава за загрозување уставен поредок

Партијата „Левица“ поднесе кривична пријава против премиерот Зоран Заев, за нарушување на уставниот поредок на државата, денеска во Основното јавно обвинителство. Димитар Апасиев смета оти Заев ги загрозил преговарачките позиции на Македонија, доведувајќи ја државата во зависна положба од друга држава, во спорот за името со Грција. Од партијата побараа премиерот да биде повикан на […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1