Tag Archives: s4

Скопје синоќа петти најзагаден град на светот

Македонската метропола на глобалната апликација Ер Вижуал напреднуваше за едно место и синоќа се најде на петтото место по загаденост во светот. Индексот кој го сочинуваат вредностите од ПМ10, јаглерод моноксид, јаглерод, натриум диоксид и озон, за Скопје покажуваат енормни 190. Со тоа, градот се најде рамо до рамо со Пекинг, кој има 20 милиони […]

______________________________________________________________________________________________________

Харадинај: Вучиќ нуди признавање на Косово во замена за дел од неговата територија

Поделбата на Косово не излегува од реториката на косовските лидери, овој пат, од навидум најголемиот противник на прашањето за промена на границите. Косовскиот премиер Рамуш Харадинај во авторски текст за „Вашингтон Пост“ открива дека од српскиот претседател Вучиќ, со поддршка на Русија, добиле непристоен предлог – Белград да го признае Косово, а за возврат да […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонијо напред – ВМРО-ДПМНЕ повикува на протест во среда

СДСМ изминативе година и пол ја зацрни Македонија. Оваа криминална Влада на СДСМ ги стави под контрола сите државни институции и секојдневно ги користи за остварување свои лични политички цели. Навршува точно една година од приведувањето на невини патриоти и родољуби кои на 27 април се најдоа во Собранието на Република Македонија од патриотски побуди. […]

______________________________________________________________________________________________________

Притворите може да го искомплицираат двотретинското мнозинство за уставните измени

Притворот на ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков, како и притворите на поранешните фукционери Миле Јанакиески и Кирил Божиновски штетат на преговорите за зацврстување и проширување на парламентарното мнозинство за уставни измени, тврдат за Сител од новата пратеничка група. Осумтемина пратеници кои првично на премиерот Зоран Заев му го обезбедија 2/3 мнозинство за промените на Уставот […]

______________________________________________________________________________________________________

Владата со реакција: Осудениот Груевски ќе ја отслужи казната во Република Македонија

Никола Груевски е осуден со правосилна пресуда во јавен и транспарентен процес, а истовремено против него се водат уште неколку судски постапки, истраги и уште една предистражна постапка. Осудениот Никола Груевски беше под полициска заштита согласно со правата кои му следуваа како поранешен премиер и тој во ниту една ситуација нема пријавено закани по неговиот […]

______________________________________________________________________________________________________

Јанева: Груевски не може да бара политички азил, тој не е политичар

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) односно првата обвинителка во оваа институција истакна дека очекува Никола Груевски нема да добие азил во Унгарија и дека ќе биде екстрадиран во Република Македонија за одлежување на неговата затворска казна. „Јасно е дека Никола Груевски не е политичар,тој не е на висока функција, тој слободно се движеше низ Република Македонија […]

______________________________________________________________________________________________________

Месечно заработувам по 6 српски плати: Нишлијка оставила се и заминала на Малта!

На Maлта е лесно да се најде работа, но не можеме да седиме затоа што за тоа не не плаќаат, раскажува девојка од Ниш. Раскажува дека работат по девет часа или повеќе, а заработуваат по 5 до 8 евра за час. Вели дека на Малта заработува шест српски плати. -Преубаво е чувството кога одиш на […]

______________________________________________________________________________________________________

Во напад на ајкула загина Австралиец со македонско потекло

Триесет и тригодишниот доктор, Даниел Кристидис по потекло од Македонија, вчера им подлегна на повредите , откако беше нападнат од ајкула додека нуркал во близина на островот Вајтсандеј во австралиската држава Квинсленд. Докторот со тешки повреди бил пренесен во болница , каде починал. Тој живеел во државата Викторија и бил на одмор во Квинсленд. Во […]

______________________________________________________________________________________________________

Задушница – Ова не треба да го правитe

Црквата и верниците утре ја одбележуваат Задушница.Таа секогаш паѓа во сабота, бидејќи Исус Христос тој ден, воочи воскреснувањето во недела, го поминал упокоен. Тоа е ден кога православните верници ги посетуваат гробовите на најблиските, даваат помен и палат свеќа. Сеќавајќи се на покојните предци, верниците на овој ден се молат на Бог за простување на […]

______________________________________________________________________________________________________

Каракачанов: Ќе се застрелам на плоштад во Софија ако се докаже дека сум зел евро за пасоши

Лидерот на Бугарската партија ВМРО Красимир Каракачанов тврди дека никогаш не зеле пари за издавање на документи за бугарско државјанство, туку секогаш ја бранеле каузата етничките Бугари од Македонија, Молдавија и Украина да добијат државјанство со поедноставена постапка. -Ова е политички напад. Така реков и пред некој ден. Ако се докаже дека сум зел макар […]

______________________________________________________________________________________________________

Познат ресторан во Скопје и одби влез на жена со хиџаб, НВО реагираат за дискриминација

Мрежата за заштита од дискриминација ја осудува дискриминаторската пракса на Portofino Osteria and Bar со ограничување на пристапот до ресторанот на жени кои носат традиционална муслиманска облека, соопштија од Мрежата за заштита од дискриминација. На 14. септември до Хелсиншкиот комитет за човекови права се обрати странка која пријави дискриминација врз основа на религија и верско […]

______________________________________________________________________________________________________

Во понеделник се отвора најголемиот аеродром во светот

Турскиот претседател Таип Ердоган в понеделник во Истанбул свечено ќе го отвори најголемиот аеродром во светот, кој е трет аеродром во овој турски град. Новиот аеродром е изграден на европската страна на Истанбул, на 35 километри северно од градот, во округот Арнавуткој. Неговата изградба почна во јуни 2014 година, а сега е завршена првата од […]

______________________________________________________________________________________________________

1ТВ со Вице Заев: Николовски има три дена да ги докаже обвинувањата за криминална коалиција со …

1 ТВ во интервју со Вице Заев го прашува за негов коментар на изјавата на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски во која ја честиташе „новата криминална коалиција во РМ Зоран Заев-Вице Заев и Сашо Мијалков“? како и дали планира да преземе нешто околу овие сериозни јавни прозивки. -Барам кажаното во емисијата да го докаже на начин […]

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО ОД ТРАГЕДИЈА: 30 руски навивачи повредени во римското метро кога полуде ескалаторот

Руската амбасада во Рим соопшти дека околу 30 луѓе, меѓу кои и руски навивачи кои оделе кон „Олимпико“ се повредени при дефект на подвижните скали во метро станицата. Осум лица се со сериозни повреди, а според италијанските медиуми, на еден руски навивач му е ампутирана една нога. Руски навивач се здоби со убоди од нож […]

______________________________________________________________________________________________________

Канческа Милевска: Сама ја донесов одлука да гласам ЗА и гордо стојам зад тоа

Сама ја донесов одлуката да гласам ЗА и да го поддржам процесот за придвижување кон ЕУ и НАТО, заради Македонија-рече пратеничката Елизабета Канческа Милевска во емисијата 360 на Алсат М. Таа негираше дека претходно имала некаков договор со некого, била дел од организирано гласање или дека некој вршел притисок како да гласа.Елизабета Канческа Милевска рече […]

______________________________________________________________________________________________________

Левица повикува на граѓански отпор и најавува протести пред Собранието

Политичката партија Левица најави дека ќе организира протести во секоја наредна фаза од гласањето на уставните промени. Протестите ќе бидат антивладини и под мотото „Народна Самоодбрана“, заради враќање на, како што велат, киднапираниот суверенитет на народот. -Секојдневни радикални политички акции, во координација со сите засегнати политички чинители кои се против промена на уставното име, ќе […]

______________________________________________________________________________________________________

Коѕијас на Twitter: Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе, порача шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас преку неговиот Twitter профил, кусо по поднесената оставка, користејќи делови од песна на грчки композитор и поема на грчки поет. „Доаѓа моментот да одлучиш со кои ќе одиш и кои ќе ги напуштиш“, вели поетот. Премиерот и низа […]

______________________________________________________________________________________________________

„Македонско село“ под клуч: Од утре познатиот коплекс се затвора

Комплексот „Македонско село“ од утре под клуч, ова го информираше менаџментот на комплексот на својот фејсбук профил. „Ве информираме дека менаџментот на комплексот „Македонско село“ донесе одлука за затворање на Комплексот и истиот престанува да работи од 18.10.2018 (четврток).Ви благодариме за сите заеднички моменти, убави спомени и посети во изминатите години“, пишува на фејсбук-страницата. Комплексот […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1