11 години Карпалак, одбележана годишнината од загинувањето на армиските резервисти


На автопатот Тетово – Скопје денеска беа одбележани 11 години од загинувањето на 10 те прилепски резервисти на Армијата на Македонија а време на конфликтот во 2001 година.

Министри, делегација од Кабинетот на претстедателот на Македонија, Генералштабот на АРМ како и роднини, пријатели и сограѓани на загинатите од Прилеп беа присутни на настанот.

фото – Борислав Стоилковиќ

Роднините се жалат дека се уште останува проблемот со сквернавење на плочата и дека очекуваат од надлежните да не дозволат да се повтори минатата година кога веднаш по одбележувањето на овој датум,  плочата беше скршена.

Share Button

Tags: , , , ,

Александар Петрески

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1