19 год скопјанец – Хакнал хост сервер и влегол во илјадници сајтови во Македонија


Деветнаесетгодишен скопјанец ги усовршувал своите хакерски способности, така што хакнал илјадници сајтови, меѓу кои и сајтови на општини и си ги менувал како нему му одговара.

Случајот во полиција минатата година го пријавиле една општина и неколку фирми.

Неколку месеци и било потребно на полицијта да дојде до лицето кое стои зад хакерските напади. Кога го пронашле испаднало дека се работи за 19-годишниот С.М.

Испаднало дека не ги хакнал сајтовите туку со помош на специјална апликација, успеал за навлезе во домашен хост-сервер, и така добил пристап како администратор до илјадници сајтови во земјава. Си влегувал на кој сајт посакал и по сопствена желба ги менувал или внесувал нови содржини.

Полицијата тогаш поднела кривична пријава против него. Но постојат оштетени кои можеби и се уште не се свесни дека биле жртва на овој млад хакер.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1