Анонимуси му свртеа грб на Викиликс – не го поддржуваат веќе


Хакерската група анонимуси се дистанцираше од Викиликс, тврдејќи дека сајтот ја изгубил смислата и станал премногу фокусирани на личните страдања на нејзиниот основач, Џулијан Асанж.

Во соопштението објавено на Twitter профилот, AnonymousIRC, за Викиликс велат дека станала кауза за еден човек и го нарекуваат “еден човек – Џулијан Асанж шоу” најмногу ги револтирало што на сајтот почнале да бараат од корисниците да плаќаат за пристап до милионите документи кои протекоа.

“Идејата зад Викиликс беше да се обезбеди на јавноста информации кои инаку би се чувале во тајност од страна на индустријата и владата. Ние силно веруваме дека јавноста има право да знае и тоа бесплатно, а не да плаќа “, се вели во соопштението на анонимуси.

“Наместо таа функција – откривање на вистината, ние само слушаме за Џулијан Асанж, како тој бил на вечера минатата ноќ со Лејди Гага.

Тоа е одлично за него, но не е фокус на нашиот интерес. Ние сме повеќе заинтересирани за транспарентни владите и покренување на низ документи и информации што тие сакаат да се сокрие од јавноста. “

Анонимуси беа едни од најлојалните сојузници на Викиликс.

Викиликс соопшти дека е финансиран целосно од донации од  јавноста. Но Веб-страницата ги налути корисниците во четвртокот, откако направи промена за да видиш документ мораш да донираш пари за викиликс.
Во изјавата, анонимуси, упатија апел и до сите свои 285.000 следбеници дека Викиликс е “идеја разурната од его” и тврди дека страницата ги напушти идеалите на слободата на изразување и затоа ја губи нивната подршка, а истото им го порача да го сторат и нивните следбеници.

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1