Бериша тврди – Балканот е ксенофобичен и антиалбански настроен


Премиерот на Албанија Сали Бериша  на конференцијата во Тирана со наслов „Соседите на Албанија“ во својот воведен говор изјави „соседите имаат ксенофобична и антиалбанска доктрина и мора да се ослободат од неа за заедно да се интегрирање на регионот во ЕУ”.

Не прецизираше кој конкретно земји се ксенофобични, но Бериша потенцираше дека Албанија има добри односи со земјите од регионот, но во борбата со криминалот и корупцијата.

На конференцијата се албанци од целиот регион. Албанија, Косово, Македонија, Црна Гора и Грција, а разговараат како да се консолидираат за да ја инапредат меѓусебната соработка .

Таму, како преставник на македонските албанци е и вицепремиерката за  европски прашања Теута Арифи, која ќе има свое обраќање.

Tags: , , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1