Бомби паѓаат тие позираат: Твитер преплавен со слики од израелски војници


Иако САД повика на помирување меѓи Израел и Хамас, мир во оваа завојувана зона нема, а веќе со денови светот го обиколуваат вести, снимки и фотографии од ужасот кој се случува во појасот Газа.

Распространетоста и популарноста на друштвените мрежи уште еднаш дадоа навистина опипливи информации и потврди и тоа на прилично неочекуван начин. Всушност, младите израелски војници наоѓаат време преку инстаграм да објавуваат слики од „Добриот помин“, во подготовките за војна, заедно со кометари како „Подготвен да ја одбранам својата земја“ или „На сонце, на прашината од војната, една нација е посилна од кога било досега“.

Еве некои од фотографиите.

 

Share Button

Tags: , ,

Александар Петрески

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1