Брука новинарска – Австриски весник лажирал слика од Сирија


Најголемиот австриски весник ,,The Kronen Zeitung,, кој го читаат три милиони луѓе овјавил фотографија од Сирија на насловната страница.

Со фотографијата сакале да прикажат колку е драматична состојбата во Сирија – на неа се маж, жена и дете кои наводно едвај спасуваат жива глава и бегаат од разрушениот град Алеп.

Но се открило дека се работи за обичен фотошоп. Семејството е од Сирија, но далеку од тоа дека бега од разрушен град. На левата страна е драматичната фотографија дека семејството со детето во рака бега од топовите и бомбите. Но на оргиналната фотографија се гледа дека тие мирно си чекорат на улица, зад нив има зелено дрво, а минуваат крај зид на кои има графити.

Не џабе рекле – Фотографијата вреди илјада зборови

Share Button

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1