Tag Archives: avstrija

Медицински скандал во Австрија: Насилно стерилизирани жени со хендикеп

Австрија ја тресе медицински скандал по потврдувањето дека физички и ментално нарушеното здравје на девојки и жени, биле насилно стерилизирани во австриските домови уште од 2001 год.

______________________________________________________________________________________________________

Го претепале откако го украл амбулантното возило, а потоа со истото бил пренесен во болница

Двајца австријци во центарот на Грац украле амбулантно возило додека лекарската екипа давала прва помош. Да биде малерот уште поголем за едниот од крадците бил претепан од страна на неговиот татко, а подоцна со истото возило кое што го украл и го оставил, бил пренесен во болница.

______________________________________________________________________________________________________

УДБА оперирала во Австралија!

Поранешната југословенска разузнавачка служба (УДБА) во 1979 година организирала група Хрвати да постават бомба во Сиднеј, Австралија, нови детали во случајот стар 33 години.

______________________________________________________________________________________________________

Невреме и одрони однели животи во Австрија и Италија

Силна бура која ги погоди Австрија и северна Италија за време на викендот, однесе два живота во италијанскиот регион Јужeн Тирол

______________________________________________________________________________________________________

Брука новинарска – Австриски весник лажирал слика од Сирија

Најголемиот австриски весник ,,The Kronen Zeitung,, кој го читаат три милиони луѓе овјавил фотографија од Сирија на насловната страница.

______________________________________________________________________________________________________

Грчки остров сака да се отцепи од Грција и да и се припои на Австрија

Островот Икарија кој се наоѓа во Егејското море  сака да се отцепи од Грција и можеби ќе се спои со Австрија, пренесуваат медиумите во Виена.

______________________________________________________________________________________________________

Дива свиња влегла во банка во Австрија

Дива свиња влегла во филијала на една австриска банка во местото Хајнбург-ан-дер, јави австриската новинска агенција АПА.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1