Archive | Црна хроника RSS feed for this section

Кривична за момче бидејќи кучето му нападнало малолетник

Деветнаесет годишниот Ј.Љ. се соочува со кривична пријава за предизвикување општа опасност бидејќи негово куче нападнало малолетници. Во средината на февруари во тетовското село Челопек, додека малолетник на возраст од 14 години заедно со неговите тројца другари и соселани се шетале, наишол Ј.Љ. кој водел куче. Во еден момент кучето се оттргнало од неговите раце се […]

______________________________________________________________________________________________________

Манијак се самозадоволувал пред деца во Градски парк

Скопјанец попладнево околу 14 часот бил фатен во Градскиот парк како се самозадоволува пред деца, пишува Курир Според неофицијалните информации до кои дошол порталот, мажот на возраст од околу 55 години седел на клупа во Градски парк во близина на градското собрание и се самозадоволувал пред децата кои си играле и поминувале во близина. Мажот […]

______________________________________________________________________________________________________

Прободено момче во центарот на Скопје – нападнато од група од 15 лица

Вечерва околу 19 часот пред Универзитетската библиотека во Скопје, група од околу 15 млади лица од албанска националност, нападнала 5 момчиња од Битуше, Делчево и Пехчево при што 21 годишниот А.В од Делчево бил прoбоден со нож во грбот, јавува прес24. Повреденото момче во обид да избега се движело кон Музејот на ВМРО кога било […]

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: Млади македонци краделе пари преку фалс кредитни картички

Организатори на криминалната група се 23 годишно лице од Куманово и две лица на возраст од 21 и 22 години од Скопје, а други пет лица од Куманово, едно од Штип и едно од Кичево, како членови на групата. МВР по спроведена повеќемесечна истрага под името „Сити“ вчера во акција во Скопје, Куманово и Штип […]

______________________________________________________________________________________________________

Тинејџер со нож напаѓал во Маџари, повредено едно момче

Вчера околу 20,00 часот, во Скопје на ул.Маџари„  Е.З.(19)  од с.Страчинци- скопско со употреба на тврди предмети  ја  оштетил  трафиката –  тобако „Ан-Ган -ЈБ “ која била затворена. Притоа  настанала расправија со  Е. Б.(28) од Скопје, која регирала  поради причинетото оштетување, по што  Е.З. почнал да ја брка со нож, но истата успела да побегне. […]

______________________________________________________________________________________________________

Вардар исфрли тело на млада девојка

Реката Вардар исфрли тело на млада девојка во близина на атарот на Маџари. Се очекува обдукцијата да покаже дали се работи за шеснаесетгодишната Сибел Ј. од Скопје која вчера се фрли во реката од пешачкиот мост кај Кале. Претходно, полицијата со патролни чамци по течението на Вардар трагаше по девојката. Како што информира полицијата, девојчето скокнало од мостот […]

______________________________________________________________________________________________________

16 год девојче се фрли во Вардар – полицијата трага по неа

Вчера 16-годишно девојче од Скопје скокнало во реката Вардар од пешачкиот мост под Кале. Девојчето скокнало од мостот синоќа околу 22 часот и 45 минути, а пред да скокне на мостот го оставила својот ранец во кој имало мобилен и книги. Полицијата со патролни чамци ја бара 16-годишната Сибел по течението на Вардар.       […]

______________________________________________________________________________________________________

Возач во Здравство претепал Алфи – еден со потрес на мозок

46-годишниот А.Б. 41-годишниот А.Н. 40-годишниот Н.О. и 47-годишниот Д.И. од Скопје си заработија кривична бидејќи минатата недела, поточно во вторникот извршиле три крививчни дела: “напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“, “спречување службено лице во вршење службено дејствие“ и “недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“. Инцидентот се случил во […]

______________________________________________________________________________________________________

Еден Македонец загина, двајца се повредени во сообраќајка во Србија

Еден македонски државјанин загина, а двајца се повредени во сообраќајна несреќа што се случила на автопатот Белград- Ниш, кај селото Милошево во близина Јагодина, јавија српските медиуми. -Возачот на патничкото возило со македонски регистарски таблички, на коловозната лента кон Белград изгубил контрола над возилотo и излетал од патот. Еден патник во возилото смртно настрада, додека […]

______________________________________________________________________________________________________

Син на македонски политичар фатен со дрога во Грција

Единицата на полицијата  за борба со нелегална трговија на дрога од Кукуш, Грција поднела кривична пријава за нелегално поседување на дрога и оружје против 20 годишен македонски државјанин, објавува Плусинфо. Неофицијално, збор за син на актуелен државен функционер. Плусинфо,  повикувајќи се на официјалниот билтен на грчката полиција во Кукуш, објавува дека македонскиот државјанин бил уапсен, откако во […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: МВР пронајде дрога во болницата Св. Еразмо во Охрид

Министерството за внатрешни работи објави видео од акцијата во охридско и струшко, во која беа запленети 65 килограми марихуана. Дрогата беше запленета при извршен претрес во болницата Свети Еразмо во Охрид, но и на неколку други места во Охрид и Струга. Во операцијата за разбивање на ланец за трговија со дрога се уапсени седум македонски […]

______________________________________________________________________________________________________

Нервозен дилер сам се издал дека носи марихуана

На граничниот премин Табановце албански државјанин кој на цариниците им рекол дека оди на гости кај неговата девојка поради невообичаено нервозно однесување, царинските службеници одлучиле да извршат детален преглед. При претресот утврдиле дека во багажникот имал уредно поставена плинска боца која изгледала дека е полна со гас, но истовремено и резервоарот за бензин бил полн. […]

______________________________________________________________________________________________________

Mајка нападнала воспитувачка во градинка во Скопје

40-годишната скопјанка Б.Г. вработена во скопската градинка “Кочо Рацин”, пријавила дека била физички нападната од мајка на едно од дечињата за кои се грижела. Според скопјанката, мајката на едно од децата Н.П., ја нападнала во ходникот на градинката, бидејќи вработената побарала да и се донесе потврда за здравствената состојба на детето. Полицијата работи на расчистување […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонци убиени во Австралија

Македонецот Сашо Филковски и Ванеса Фарчиќ вчера попладне биле пронајдени мртви во населбата Гиравејн во Перт Австралија. Телата на починатите биле пронајдени во две куќи на растојание помало од 100-тина метри.  Според досегашните информации, осомничен за двојното убиство е сопругот на Ванеса и другарот на Филковски, Никола Стоески. Стоески и Фарчиќ биле примерно и дружељубиво […]

______________________________________________________________________________________________________

Кочани: Татко си го силувал 4 годишниот син

Вистинска тортура преживувало 4-годишно момче од Кочани. Неговиот 44-годишен татко во повеќе наврати го силувал. Случајот денес во полиција го пријавила неговата 39-годишна мајка. Таа изјавила дека нејзиниот 4-годишен син во повеќе наврати бил сексуално злоупотребуван од нејзиниот поранешен сопруг Г.М., татко на детето. Полицијата по пријавата трага по таткото, а против него е поднесена […]

______________________________________________________________________________________________________

Убиство во штипската населба 8 Ноември

Четириесет и шестгодишниот Столе М. е убиен во неговиот стан во штипската населба „8 Ноември“. Портпаролот на СВР Штип, Зоран Зафиров денеска соопшти дека телото на Столе М. го пронашол неговиот татко вчера попладне. Зафиров рече дека на лице место излезени се истражен судија и јавен обвинител, а обдукцијата врз телото покажала дека станува збор […]

______________________________________________________________________________________________________

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ: Обесен маж пред зградата на „Нова Македонија“

Обесен маж утрово е пронајден во паркот пред старата зграда на „Нова Македонија“, во центарот на Скопје. Граѓаните кои поминувале низ паркот го забележале човекот, обесен на дрво со јаже. Најверојатно станува збор за самоубиство. Се уште не е познат идентитетот на жртвата, а се работи за маж на возраст помеѓу 40 и 50 години. А1он […]

______________________________________________________________________________________________________

Тело на маж виси обесено на дрво во паркот спроти Нова Македонија во Скопје

Непознато машко лице утрово било пронајдено обесено на дрво во паркот на булеварот Мито Хаџивасилев Јасмин спроти зградата на Нова Македонија во центарот на Скопје. Како што дознава Press24 од полициски извори станува збор за повозрасно машко лице кое било пронајдено обесено утрово околу 8:20 часот. Од полицијата ја потврдуваат оваа информација и велат дека […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1