Archive | Црна хроника RSS feed for this section

Тело на маж виси обесено на дрво во паркот спроти Нова Македонија во Скопје

Непознато машко лице утрово било пронајдено обесено на дрво во паркот на булеварот Мито Хаџивасилев Јасмин спроти зградата на Нова Македонија во центарот на Скопје. Како што дознава Press24 од полициски извори станува збор за повозрасно машко лице кое било пронајдено обесено утрово околу 8:20 часот. Од полицијата ја потврдуваат оваа информација и велат дека […]

______________________________________________________________________________________________________

Маскиран пироман пали обложувачници во Тетово

Полицијата испитува дали сериски потпалувач подметнува пожари во обложувачници во Тетово откако вчера гореше уште еден ваков објект, втор во само две недели. Она што ги поврзува двата случаја е фактот дека станува збор за маскиран потпалувач кој користи „молотов коктел“, а напаѓа во време кога спортските обложувачници не работат Во првиот инцидент потпалувачот беше […]

______________________________________________________________________________________________________

Залутан куршум завршил во ветробранско стакло на автомобил во центарот на Скопје

Залутано зрно од огнено оружје му го скршило ветробранското стакло од автомобилот. Вчера околу16,30 часот во полицската станица во скопски Центар Т.П. пријавил дека на ул. „Лазар Личеновски“ на паркингот кај РЦ „Кале“, од залутано зрно му била оштетена шофершајбната од неговиот „фолксваген голф“. Извршен е увид на местото на настанот, а се преземаат мерки […]

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: Со хеликоптер спасен алпинистот што падна од карпите на Матка

Од карпите на Горна Матка кај манастирот „Света Недела“, вчера во провалија паднал 39-годишниот планинар З.П. од Скопје. За извлекување на повредениот од тешко достапното место и за транспорт до Клинички центар Скопје користен е хеликоптер на МВР и екипа од ЕСЗ. На повредениот му е укажана лекарска помош во Клинички центар Скопје каде му […]

______________________________________________________________________________________________________

МВР со хеликоптер спаси планинар што падна во Горна Матка

Скопски планинар бил извлечен со полициски хеликоптер од бездна во Горна Матка, соопшти МВР. Станува збор за З.П.(39), кој утрото околу 10.30 часот паднал од карпите. Полициските специјалци успеале да го извлечат повредениот планинар и да го пренесат во Ургентниот центар. Планинарот е задржан на лекување поради сериозноста на повредите.

______________________________________________________________________________________________________

Брокер од Скопје позајмил акции од пријател и си ги продал

Бро­кер од Скоп­је со из­ма­ма прис­во­ил ак­ции од поз­нај­ник и ги про­дал, со­оп­шти МВР. Ста­ну­ва збор за Р.И (30), про­тив ко­го се под­не­се­ни кри­вич­ни при­ја­ви за из­ма­ма, за фал­си­фи­ку­ва­ње ис­пра­ва и за пер­е­ње па­ри и дру­ги при­хо­ди од каз­ни­во де­ло. Спо­ред по­ли­ци­ја­та, Р.И., кој имал по­ло­же­но бро­кер­ски ис­пит, го из­вр­шил кри­ми­на­лот кон кра­јот на 2010 […]

______________________________________________________________________________________________________

Четири доживотни казни за косовски исламист во САД

Косовскиот бегалец во САД Хисен Шерифи доби четири казни доживотен затвор поради планот од затвор да убие сведоци против него во обидот да изврши терористички напад врз големата маринска воена база Квантико во Вирџинија. Шерифи (28) е дел од групата предводена од поранешниот американски маринец преобратен во Ислам Даниел Бојд, кој заедно со двајца негови […]

______________________________________________________________________________________________________

Уапсените полицајци и цариници вмешани во трговија со луѓе и цигари

На подрачјето на општина Прешево и Врање, вчера се уапсени околу 20 лица кои се осомничени за трговија со луѓе и шверц на цигари а помеѓу приведените има и полицајци и царници. Како што дознава агенцијата Бета, во акцијата во која учествувале пограничните полиции на Србија и Македонија, вчера изутрината се извршени повеќе апсења. Освен […]

______________________________________________________________________________________________________

Тинејџери каменувале автобус на ЈСП и повредиле полицаец

Тинејџери доцна синоќа околу 1.40 часот каменувале автобус на ЈСП и повредиле полицаец кој интервенирал за да го смири нивното дивеење на булеварот Јане Сандански во скопската населба Аеродром. Групата младинци викале и го оштетиле автобусот со број пет фрлајќи со камења. Кога дошла полицијата да интервенира, еден од момчиња нападнал полицаец, со лактот го […]

______________________________________________________________________________________________________

Тројца Унгарци исчезнале во Охридското Езеро ?

Полицијата од утрово трага по тројца државјани на Унгарија кои три дена од како се паркирал во Градиште, не се вратиле по возилото. Возило марка Фиат Добло од сопственост на тројца унгарски државјани се уште стои на паркингот на авто кампот Градиште во Охрид. Чуварот на кампот вчера околу 20 часот пријавил дека при влез […]

______________________________________________________________________________________________________

Британец се самоубил во скопски хотел?

Повредениот гостин на скопскиот хотел, кој се наоѓа спроти Скопскиот саем, го пронашле вработените како лежи пред влезот на хотелот, на плочникот. Итна помош била повикана веднаш, но Британецот Томас П.П. починал на пат кон Ургентниот центар, а неговото тело е предадено на обдукција. Како што неофицијално дознава Курир, собата на Британецот во хотелот била […]

______________________________________________________________________________________________________

Бит пазар – крадец си го убил партнерот по грешка

Синоќа околу три часот двајцата непознати разбојници вооружени со пиштол и автоматска пушка влегле во стан на двајца браќа. Но браќата ги забележале напаѓачите на влезната врата и им се спротивставиле. Во ходникот во станот настанала турканица, тепачка меѓу браќата и разбојниците. Во турканицата еден од провалниците испукал куршум од автоматска пушка, којшто смртно го […]

______________________________________________________________________________________________________

Жена од Тетово истепала полицаец

Тетовка која требала да биде приведeна за да ја издржи затворската казна, нападнала еден од полицајците кои требале да ја приведат и заработила кривична пријава. Како што информира СВР Тетово, З.А.(31) од Тетово сторила кривично дело напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста. Инцидентот се случил на 12 март годинава околу 13 часот […]

______________________________________________________________________________________________________

Во Злокуќани прегазено 10 годишно дете!

Вчера во 15 часот 23 годишен возач со голф прегазил десетгодишно момче. Детето било пренесено во Градската болница каде им подлегнало на повредите. МВР информира дека сообраќајната незгода се случила на улицата Скупи во скопската населба Злокуќани. Полицијата денеска извести за несреќата: На 06.05.2013 година, во 14,50 часот,  во Скопје на ул. „Скупи“ се случила […]

______________________________________________________________________________________________________

Мртвиот човек пронајден во парк во Скопје е познат лекар?

Телото го забележал минувач во паркот и пријавил во полиција.Телото на мртвиот човек е пронајдено утрово околу 10 часот во паркот спроти Институтот за сточарство. Од полициски извори Канал5 дознава дека идентитетот на човекот кој починал е откриен – се работи за познат доктор на клиниката за ортопедија, 69 годишниот Јордан К. Бил  идентификуван од  […]

______________________________________________________________________________________________________

Пронајден мртов маж во Градски Парк

Утринава околу 10 часот во Градскиот Парк во Скопје, пронајдено е безживотното тело на мртов маж, чиј идентитет уште не е познат. Полициските екипи се на терен и го истражуваат случајот. Безживотното тело го забележало случаен минувач кој пријавил во полиција, потврдуваат од МВР. Според првичните информации станува збор на повозрасно машко лице чиј идентитет […]

______________________________________________________________________________________________________

Апсења кај Американска амбасада – повредени 2 полицајци

Според информациите од полицијата уапсени се пет лица кои учествувале во физички напад, како и еден затвореник кој бил пуштен дома на викенд, а тој не се вратил. При обид затвореникот да биде уапсен поради сомнение дека го сторил физичкиот напад, неговото апсење го попречувало 22-годишно момче. Кратко подоцна се собрале повеќе луѓе кои со […]

______________________________________________________________________________________________________

Пукање во Арачиново – истрели кон куќа и кон автомобил BMW

 Арачиновец пријавел дека било пукано во неговата куќа. Неколку часа подоцна од возило во движење биле испукани куршуми кон паркирано BMW. На 04.05.2013 година, околу 20,00 часот  во  СВР Скопје, А. Р.  пријавил дека Ш.Б. и И. Б. од огнено оружје -пиштол испукале  три проектили во неговата куќа лоцирана на ул.„10“  во с.Арачиново. Од страна […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1