Archive | Црна хроника RSS feed for this section

Еден Македонец загина, двајца се повредени во сообраќајка во Србија

Еден македонски државјанин загина, а двајца се повредени во сообраќајна несреќа што се случила на автопатот Белград- Ниш, кај селото Милошево во близина Јагодина, јавија српските медиуми. -Возачот на патничкото возило со македонски регистарски таблички, на коловозната лента кон Белград изгубил контрола над возилотo и излетал од патот. Еден патник во возилото смртно настрада, додека […]

______________________________________________________________________________________________________

Син на македонски политичар фатен со дрога во Грција

Единицата на полицијата  за борба со нелегална трговија на дрога од Кукуш, Грција поднела кривична пријава за нелегално поседување на дрога и оружје против 20 годишен македонски државјанин, објавува Плусинфо. Неофицијално, збор за син на актуелен државен функционер. Плусинфо,  повикувајќи се на официјалниот билтен на грчката полиција во Кукуш, објавува дека македонскиот државјанин бил уапсен, откако во […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: МВР пронајде дрога во болницата Св. Еразмо во Охрид

Министерството за внатрешни работи објави видео од акцијата во охридско и струшко, во која беа запленети 65 килограми марихуана. Дрогата беше запленета при извршен претрес во болницата Свети Еразмо во Охрид, но и на неколку други места во Охрид и Струга. Во операцијата за разбивање на ланец за трговија со дрога се уапсени седум македонски […]

______________________________________________________________________________________________________

Нервозен дилер сам се издал дека носи марихуана

На граничниот премин Табановце албански државјанин кој на цариниците им рекол дека оди на гости кај неговата девојка поради невообичаено нервозно однесување, царинските службеници одлучиле да извршат детален преглед. При претресот утврдиле дека во багажникот имал уредно поставена плинска боца која изгледала дека е полна со гас, но истовремено и резервоарот за бензин бил полн. […]

______________________________________________________________________________________________________

Mајка нападнала воспитувачка во градинка во Скопје

40-годишната скопјанка Б.Г. вработена во скопската градинка “Кочо Рацин”, пријавила дека била физички нападната од мајка на едно од дечињата за кои се грижела. Според скопјанката, мајката на едно од децата Н.П., ја нападнала во ходникот на градинката, бидејќи вработената побарала да и се донесе потврда за здравствената состојба на детето. Полицијата работи на расчистување […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонци убиени во Австралија

Македонецот Сашо Филковски и Ванеса Фарчиќ вчера попладне биле пронајдени мртви во населбата Гиравејн во Перт Австралија. Телата на починатите биле пронајдени во две куќи на растојание помало од 100-тина метри.  Според досегашните информации, осомничен за двојното убиство е сопругот на Ванеса и другарот на Филковски, Никола Стоески. Стоески и Фарчиќ биле примерно и дружељубиво […]

______________________________________________________________________________________________________

Кочани: Татко си го силувал 4 годишниот син

Вистинска тортура преживувало 4-годишно момче од Кочани. Неговиот 44-годишен татко во повеќе наврати го силувал. Случајот денес во полиција го пријавила неговата 39-годишна мајка. Таа изјавила дека нејзиниот 4-годишен син во повеќе наврати бил сексуално злоупотребуван од нејзиниот поранешен сопруг Г.М., татко на детето. Полицијата по пријавата трага по таткото, а против него е поднесена […]

______________________________________________________________________________________________________

Убиство во штипската населба 8 Ноември

Четириесет и шестгодишниот Столе М. е убиен во неговиот стан во штипската населба „8 Ноември“. Портпаролот на СВР Штип, Зоран Зафиров денеска соопшти дека телото на Столе М. го пронашол неговиот татко вчера попладне. Зафиров рече дека на лице место излезени се истражен судија и јавен обвинител, а обдукцијата врз телото покажала дека станува збор […]

______________________________________________________________________________________________________

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ: Обесен маж пред зградата на „Нова Македонија“

Обесен маж утрово е пронајден во паркот пред старата зграда на „Нова Македонија“, во центарот на Скопје. Граѓаните кои поминувале низ паркот го забележале човекот, обесен на дрво со јаже. Најверојатно станува збор за самоубиство. Се уште не е познат идентитетот на жртвата, а се работи за маж на возраст помеѓу 40 и 50 години. А1он […]

______________________________________________________________________________________________________

Тело на маж виси обесено на дрво во паркот спроти Нова Македонија во Скопје

Непознато машко лице утрово било пронајдено обесено на дрво во паркот на булеварот Мито Хаџивасилев Јасмин спроти зградата на Нова Македонија во центарот на Скопје. Како што дознава Press24 од полициски извори станува збор за повозрасно машко лице кое било пронајдено обесено утрово околу 8:20 часот. Од полицијата ја потврдуваат оваа информација и велат дека […]

______________________________________________________________________________________________________

Маскиран пироман пали обложувачници во Тетово

Полицијата испитува дали сериски потпалувач подметнува пожари во обложувачници во Тетово откако вчера гореше уште еден ваков објект, втор во само две недели. Она што ги поврзува двата случаја е фактот дека станува збор за маскиран потпалувач кој користи „молотов коктел“, а напаѓа во време кога спортските обложувачници не работат Во првиот инцидент потпалувачот беше […]

______________________________________________________________________________________________________

Залутан куршум завршил во ветробранско стакло на автомобил во центарот на Скопје

Залутано зрно од огнено оружје му го скршило ветробранското стакло од автомобилот. Вчера околу16,30 часот во полицската станица во скопски Центар Т.П. пријавил дека на ул. „Лазар Личеновски“ на паркингот кај РЦ „Кале“, од залутано зрно му била оштетена шофершајбната од неговиот „фолксваген голф“. Извршен е увид на местото на настанот, а се преземаат мерки […]

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: Со хеликоптер спасен алпинистот што падна од карпите на Матка

Од карпите на Горна Матка кај манастирот „Света Недела“, вчера во провалија паднал 39-годишниот планинар З.П. од Скопје. За извлекување на повредениот од тешко достапното место и за транспорт до Клинички центар Скопје користен е хеликоптер на МВР и екипа од ЕСЗ. На повредениот му е укажана лекарска помош во Клинички центар Скопје каде му […]

______________________________________________________________________________________________________

МВР со хеликоптер спаси планинар што падна во Горна Матка

Скопски планинар бил извлечен со полициски хеликоптер од бездна во Горна Матка, соопшти МВР. Станува збор за З.П.(39), кој утрото околу 10.30 часот паднал од карпите. Полициските специјалци успеале да го извлечат повредениот планинар и да го пренесат во Ургентниот центар. Планинарот е задржан на лекување поради сериозноста на повредите.

______________________________________________________________________________________________________

Брокер од Скопје позајмил акции од пријател и си ги продал

Бро­кер од Скоп­је со из­ма­ма прис­во­ил ак­ции од поз­нај­ник и ги про­дал, со­оп­шти МВР. Ста­ну­ва збор за Р.И (30), про­тив ко­го се под­не­се­ни кри­вич­ни при­ја­ви за из­ма­ма, за фал­си­фи­ку­ва­ње ис­пра­ва и за пер­е­ње па­ри и дру­ги при­хо­ди од каз­ни­во де­ло. Спо­ред по­ли­ци­ја­та, Р.И., кој имал по­ло­же­но бро­кер­ски ис­пит, го из­вр­шил кри­ми­на­лот кон кра­јот на 2010 […]

______________________________________________________________________________________________________

Четири доживотни казни за косовски исламист во САД

Косовскиот бегалец во САД Хисен Шерифи доби четири казни доживотен затвор поради планот од затвор да убие сведоци против него во обидот да изврши терористички напад врз големата маринска воена база Квантико во Вирџинија. Шерифи (28) е дел од групата предводена од поранешниот американски маринец преобратен во Ислам Даниел Бојд, кој заедно со двајца негови […]

______________________________________________________________________________________________________

Уапсените полицајци и цариници вмешани во трговија со луѓе и цигари

На подрачјето на општина Прешево и Врање, вчера се уапсени околу 20 лица кои се осомничени за трговија со луѓе и шверц на цигари а помеѓу приведените има и полицајци и царници. Како што дознава агенцијата Бета, во акцијата во која учествувале пограничните полиции на Србија и Македонија, вчера изутрината се извршени повеќе апсења. Освен […]

______________________________________________________________________________________________________

Тинејџери каменувале автобус на ЈСП и повредиле полицаец

Тинејџери доцна синоќа околу 1.40 часот каменувале автобус на ЈСП и повредиле полицаец кој интервенирал за да го смири нивното дивеење на булеварот Јане Сандански во скопската населба Аеродром. Групата младинци викале и го оштетиле автобусот со број пет фрлајќи со камења. Кога дошла полицијата да интервенира, еден од момчиња нападнал полицаец, со лактот го […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1