Archive | Македонија RSS feed for this section

Полициските Крајслери ќе станат такси

Кога во МВР ќе пристигнат новите Шкоди, полицијата најверојатно старите полициски возила ќе ги понуди на продажба, пишува Дневник.

______________________________________________________________________________________________________

1000 голови за Македонија – Кире Лазаров

Најдобриот македонски ракометар Кире Лазаров на мечот против Португалија во Еспињо стигна до фантастично остварување – илјада постигнати голови во националниот дрес, пишува порталот ,,Екипа,,

______________________________________________________________________________________________________

CINEDAYS 2012 – “Премногу сапуница штети на нашите очи, раце, мозок”!!!

  “ДА ЈА ИСПЛАКНЕМЕ САПУНИЦАТА ОД СЕБЕ” под ова мото ќе се одржи CINEDAYS 2012. еве што велат организаторите во соопштението испратено до медиумите.

______________________________________________________________________________________________________

Споменик на Тоше и во Богданци

Меѓународната фондација „Тоше Проески“ го одобри барањето на општина Богданци за поставување спомен обележје во вид на осветлен стаклен билборд со ликот на Тоше во центарот на Богданци.

______________________________________________________________________________________________________

Сончево и студено – прогноза

по студеното и магловито утро во текот на денот ке биде претежно сончево и студено.

______________________________________________________________________________________________________

Вашингтон пост објави дека Тодоров вработува генијалци

Веста дека министерот за здравство Никола Тодоров како услов за вработување во неговиот кабинет бара IQ 140 се најде и на страниците на престижниот Вашингтон Пост.

______________________________________________________________________________________________________

СКАНДАЛ: Советник од Кисела Вода фатен со 20 килограми хероин во Истанбул скриен во ранецот на внуката

Томе Димишковски, советник во општината Кисела Вода од редовите на партијата ТМОРО – ВЕП и актуелен претседател на Регистрациската комисија на Македонската кошаркарска федерација (МКФ), веќе неколку месеци се наоѓа во затвор на Истанбул откако кон крајот на мај годинава бил уапсен на аеродромот со 20 килограми хероин, пренесува Мкд.мк.

______________________________________________________________________________________________________

За да работите во кабинетот на Тодоров мора да имате IQ 140 (Фото)

Во оглас на Министерството за здравство оглас за вработување во кабинетот на министерот Никола Тодоров. Еден од условите за вработување е да имате сертификат од МЕНСА и коефициент на интелигенцијата над 140!

______________________________________________________________________________________________________

Како лечеле македонците во 19 век – лек за за понадвор, за сафра, ако мочта му се испушта в гаќи, за поулавен човек

Лекови за љубов, мевлем за ќелави, лек за „све зло во серцето“, потоа лек за понадвор, за сафра, за човек што не може да држи та мочта му се испушта в гаќи, за поулавен човек, за човек од змија што го изела, за очи кога му фатиле перде, за шинато, за скршени коски како да […]

______________________________________________________________________________________________________

Музеј на мириси и вкусови се гради во Кавадарци

Во куќа на вкусови и мириси или нов музеј прераснува поранешниот Младински дом во Кавадарци.

______________________________________________________________________________________________________

Реновирана куќата на Страшо Пинџур во Ваташа

Спомен-куќата на народниот херој Страшо Пинџур во неговото село Ваташа е целосно реновирана. Извршена е замена на целата покривна конструкција на куќата и помошните простории.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Песна за Никола Груевски

На youtube има видео од песна посветена на Никола Груевски. Песната е стара – од 2009, но сепак доколку не сте ја чуле досега, ви ја пренесуваме.

______________________________________________________________________________________________________

Иванов со КОМИТСКИ шал и маица (Фото)

Претседателот Иванов денеска се сретна со членови на навивачката група „Комити“. Му се пожалија и пофалија на претседателот за се што работат и со кои проблеми се соочуваат.

______________________________________________________________________________________________________

Европскиот суд пресуди Љубљанска банка мора да ги врати девизните заштеди

Европскиот суд за човечки права пресуди дека Република Словенија е одговорна за враќање на старите девизни заштеди на штедачите од подружниците на Љубљанска банка надвор од Словенија.

______________________________________________________________________________________________________

Уставен го укина законот – нема фискална, нема плаќање

Одредбата од Законот со која се предвидуваше купувачите да не мора да ја платат купената стока доколку продавачот не му даде фискална сметка, денеска е укината на седницата на Уставниот суд.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Нов спот на Macedonia Timeless

  Најновиот спот на Macedonia Timeless е фокусиран на спомениците во општина Центар.

______________________________________________________________________________________________________

Урнебесна комедија “СЕ ВИКАМ НИКОЛА” – одете да се изнасмеете

“СЕ ВИКАМ НИКОЛА” е претстава што по ниеден случај не смеете да ја пропуштите.

______________________________________________________________________________________________________

Гинеколозите бараат темелна истрага за смртта на лекарот од Чаир

Да се спроведе темелна истрага под кои околности почина д-р Здравко Јошевски, кој пред шест недели од струен удар почина туширајќи се во бањата на Специјалната болница за гинекологија и акушерство во Чаир, бараал гинеколозите.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1