Archive | Македонија RSS feed for this section

АМАН повикува на масовност – протест и утре !

АМАН ги повикува граѓаните на 6тиот протест против поскапувањата, кој како и секој вторник досега ќе започне во 18 часот, на традиционалното место во строгиот центар на Скопје, меѓу портата, зградата на   ЕВН и канцелариите на Регулаторната комисија.

______________________________________________________________________________________________________

Македонци победници на грчки мотокрос – ги земаа пехарите и за 1 и 2 место

Христијан Илиоски и Гоце Томовски, македонските мото – крос натпреварувачи победија на Отворениот грчки шампионат во мотокрос кој вчера се одржа на патеката „Птолемаида“ во Грција.

______________________________________________________________________________________________________

Пријавете се за „Појадок на мост 2012“ на 23 септември на Камениот мост во Скопје

Околу 2.000  е бројката на граѓани кои може да се пријавaт за „Појадок на мост“, мафиестација која по 3 пат се одржува на Камениот мост. Ќе се одржи на 23 септември, од 9 до 11 часот. Организатор е град Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

„Трето полувреме“ во Скопје од 27 септември

  По премиерното прикажување на отворањето на „Браќа Манаки“ филмот, „Трето полувреме“ на Дарко Митревски на 27 септември ќе има премиера и во Скопје во кино „Милениум“.

______________________________________________________________________________________________________

100 македонци измамени од туристичка агенција – управителката во притвор, на сметка и се слеале 120.000 евра

Нови 30 дена притвор доби управителката на туристичка агенција од Прилеп Јасмина Ј. Таа е притворена веќе еден месец, но притворот и е продолжен бидејќи судот мора да испраша 80 сведоци – оштетени граѓани, пишува Нова Македонија.

______________________________________________________________________________________________________

Топлификација ќе биде блокирана – наплаќала сметки, а не плаќала на добавувачи – ќе има ли парно зимава?

  Апелациониот суд во Скопје донел одлука со која Друштвото за снабдување Центар, фирма на Топлификација, мора да плати околу 2,5 милиони евра по тужба на извршителот Крум Коцарев, а во полза на неговиот клиент Те-То Скопје, кој побарува од Топлификација околу 4 милиони евра, пишува весникот Вечер.

______________________________________________________________________________________________________

Ново Лисиче го кани светот – цел ден журка

22-ри септември (сабота) во новиот парк со авион „Аеродром“ се организира голем, целодневен хепенинг! „Ново Лисиче го кани светот“ се случува по трет пат и е отворен за сите генерации.

______________________________________________________________________________________________________

Закани по живот за режисерот на „Трето полувреме“

,,Ги боли што токму овој филм го потпишува македонски режисер кој по етничка припадност се чувствува и се изјаснува како Македонец,,

______________________________________________________________________________________________________

Поплавени објекти од обилните дождови во Струмица (Фото)

Обилните дождови кои од синоќа го зафатија Струмичкиот регион предизвика поплава во градот Струмица, покрај поројот од “Крушевска Република“. Поплавени се улици, станбени објекти, подруми кај улиците “Браќа Минкови“ и Максим Горки“.

______________________________________________________________________________________________________

Разузнавач најден мртов во канцеларија со прострелна рана– убиство или самоубиство?

Јонче Груевски, припадник на Агенцијата за разузнавање попладнево во 15 часот се здобил со прострелна рана од која починал на лице место, јавува плус инфо.

______________________________________________________________________________________________________

Има нов сведок за убиството на децата кај Смиљковското езеро

Нов заштитен сведок под псевдоним Е1 ќе сведочи за грозоморното убиството на 4 те деца и рибарот, дознава Канал 5. според информациите за 2 недели тој ќе го даде својот исказ во судот.

______________________________________________________________________________________________________

Го победи и Discovery – „Two Times“ на Киро Урдин освои награда

  Уметникот Киро Урдин од Струмица, доби награда за најдобар филм од областа на природното опкружување на фестивал во Кина.

______________________________________________________________________________________________________

Еци пеци пец – Која е советничката која му го ,,здипли,, Iphone-от на колегата од СДСМ – Фото

случајот со кражбата на телефонот среде седница во Центар е  заведен полицијата. Според официјалните информации попладнето во тек на седницата без својот iphone останал советникот Дејан Тодоровски (37).

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Приказната на Нета Коен, чиј живот и страдања се инспирација за филмот „Трето полувреме”

Нета Коен, чиј живот и страдања се директна инспирација за Митревски во создавањето на сценариото на „Трето полувреме”, била ќерка на Аврам Коен, угледен Евреин од скопската висока средна класа, но избегала од дома и се омажила со фудбалер-христијанин, што и ја спасило од концентрационите логори

______________________________________________________________________________________________________

Дожд и студено денес

Во Македонија денес под влијание на циклонска активност ке биде облачно со врнежи од дожд, ветровито и посвежо.

______________________________________________________________________________________________________

СДСМ-овка му го украла ајфонот на колега СДСМ-овец на сред седница

На среде седница во општина центар, советник СДСМ останал без својот мобилен телефон. За шокот да биде поголем го нашол подоцна – крадецот била негова колешка и сопартијка, пренесува Нетпрес.

______________________________________________________________________________________________________

Зошто Стилијан го закачи знамето на полицијата во Солун

Пред неполн месец медиумски хит во нашата земја беше храброто дело на младиот Македонец од егејскиот дел на Македонија – Стилијан Самарџиев.

______________________________________________________________________________________________________

Бојан Велевски ја освојува Хрватска

Македонскиот комичар Бојан Велевски ќе настапува на сцена на која настапуваат светки познати stand up звезди од калибарот на Steve Hughes. Тој е првиот Македонски комичар кој ќе настапи на оваа сцена.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1