Archive | Македонија RSS feed for this section

Викендов времето само за под ќебе – дожд, снег и 5 степени

Денес ке биде умерено облачно со сончеви периоди и студено. Ке дува засилен северозападен ветар. Утринската температура од -3°C, а максималната дневна температура ке достигне до 4°C.

______________________________________________________________________________________________________

Гробот на Александар уште на Партизанска не го побараа – џабе им е, не е тука

Историчарката Наде Проева која ја промовираше книгата „Александар Македонски – живот и дело“ со порака до сите оние кои упорно гробот на Александар Македонски го бараат во Македонија.

______________________________________________________________________________________________________

Измама со станови во Битола

Битолската полиција откри измама тешка 600.000 евра со продажба на фиктивни станови, во која група измамници од Битола и од Скопје оштетиле повеќе граѓани во земјава, слично како во познатиот случај „Фиком“, јавува Дневник.

______________________________________________________________________________________________________

Падна лифт – тешко повредени двајца сервисери во Скопје

Полицијата информира дека двајца работници кои го сервисирале лифтот во хотелот во изградба „Солун“ во Скопје се здобиле со тешки повреди.

______________________________________________________________________________________________________

Пушачите нема да мрзнат – градот Скопје дозволи тераси

Пушачите од Скопје кои по донесувањето на законот против пушењето со кои се забрани пушење во кафулиња и ресторани, мрзнеа надвор за да испушат по една. Сега може да здивнат зошто оваа зима нема да мора да стојат како избркани надвор.

______________________________________________________________________________________________________

Стигна елката на плоштад (Фото)

Елката пристигна на плоштадот и во тек е нејзино монтирање. Порталот ЗаСе фотографирал во моментот додкеа деловите се распостилаат пред паркингот кај Мепсо – Еве како изгледа

______________________________________________________________________________________________________

Најнова вест: Снегот го скрши охридскиот чинар (Фото)

Како што јавува порталот Охрид1.ком, oхридскиот чинар се скршил по обилните врнежи од снег кој го зафатија Охрид утринава.

______________________________________________________________________________________________________

7 повредени во судир на комби и автобус на Партизанска

Седум лица се повредени во сообраќајна несреќа што утрово се случи на булеварот Партизански одреди во Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

Голем хуманитарен турнир во мал фудбал

Од 12-ти до 23-ти овој месец Прилеп ќе биде домаќин на четвртиот Хуманитарен турнир во мал фудбал што годинава ќе се одржи под мотото „Сите заедно за спортот“, а во чест на големиот празник „Св. Никола“, патронот на Прилеп.

______________________________________________________________________________________________________

Почна трката за најукрасен објект – награда 10.000 денари

Парична награда од 10.000 денари и платена сметка за електрична енергија за декември ќе добијат најуспешните граѓани во традиционалната предновогодишна манифестација „Новогодишни бои на Скопје“.

______________________________________________________________________________________________________

Пожар во Генералштаб – горела собата со строго доверливи документи за исплати

Според информациите пожарот избил утрово во главната зграда на Главниот штаб на АРМ, во секторот за финансии, дознава МКД.МК од извори во Министерството за одбрана. Пожарот бил на 6 кат од зградата, и тоа во собата на главната благајна.

______________________________________________________________________________________________________

Топлификација го гаси парното за скопјани?

,,Eдинствено решение за радијаторите да останат топли е сите регулирани дејности за топлинска енергија да се одделат од групацијата „Топлификација“,, 

______________________________________________________________________________________________________

Македонските градоначалници се милионери, само еден e милијардер

Градоначалниците на општините низ земјава може да се пофалат со огромно богатство. Дури 90 отсто од нив имаат богатство вредно десетици, па и стотици милиони денари. На нивните анкетни листови доставени до Државната комисија за борба против корупција наведуваат куќи, станови, земјоделски земјишта и бизниси вредни милиони, објавува Нет Прес.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Со оклопно возило Шукри Алија донесен во Македонија

Шукри Алија, посочен како идеoлог на петкратното убиство кај Смиљковското езеро е екстрадиран од Косово во Македонија. донесен е во земјава и пренесен во еден од истражните затвори со оклопно возило.

______________________________________________________________________________________________________

Уапсен Шукри Алија – се смета дека е идеoлог на убиството кај Смиљковското езеро

Шукри Алија, посочен како идеoлог на петкратното убиство кај Смиљковското езеро е екстрадиран од Косово во Македонија.

______________________________________________________________________________________________________

ДЗСИ: Лекарите кои штрајкуваат може да бидат избркани од работа!

Лекарите што штрајкуваат, а одбијат да примаат итни пациенти може да бидат избркани од работа, велат од Државниот здравствен и санитарен инспекторат.

______________________________________________________________________________________________________

Претепан таксист за 2.000 денари

Тројца насилници од Тетово нападнале и ограбиле таксист и од него успеале да одземат 2.000 денари, соопштува тамошната полиција.

______________________________________________________________________________________________________

Драстично намалена бруцелозата во земјава

Драстично намалување на бруцелозата во периодот од 2006 година. Агенцијата за храна и ветеринарство годинава евидентира само 112 грла добиток болни од бруцелоза и вкупно 57 лица.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1