Archive | Македонија RSS feed for this section

15.000 туристи од Австрија доаѓаат во Македонија идната пролет

Петнаесет илјади аранжмани и осум чартер летови Виена-Охрид се продадени за наредната пролет.

______________________________________________________________________________________________________

Арапите ќе јадат Витаминка

Македонската компанија „Витаминка го прошири својот пазар кон Обединетите Арапски Емирати, извезувајќи ги корнфлексите „Дардо“ и „Чока Мока“ и на арапскиот пазар.

______________________________________________________________________________________________________

Макрадули за градоначалник на Скопје – СДСМ пресече

Актуелниот пратеник од редовите на СДСМ, Јани Макрадули, е кандидатот со кој Здружената македонска опозиција ќе ја трча изборната трка за Скопје на локалните избори во март.

______________________________________________________________________________________________________

Еве како Груевски зборува албански – Видео

  Видео – прес24

______________________________________________________________________________________________________

,,Пљачка,, одобрена од министерство за финансии?? – Фото

Додека си сурфате на интеренет одеднаш ви излегува прозорец дека сте избрани да бидете дел од наградна игра каде главна награда е iphone – ipad.

______________________________________________________________________________________________________

СДСМ-овски ајвар поделен во Карпош (Фото)

Младите социјалдемократи од Карпош есенва сами правеле ајвар и теглите денеска ги донираа на најзагрозените социјални семејства од општина Карпош, заедно со останати основни прехрамбени продукти како масло, брашно, шеќер, сол итн. 

______________________________________________________________________________________________________

Европа расправа денес дали пак ќе се воведат визи

Министерскиот совет за правда и внатрешни работи на ЕУ, на денешниот состанок во Луксембург ќе расправа за бранот на азиланти од земјите од Западен Балкан, по барање на неколку земји членки на ЕУ, меѓу кои Франција и Германија, пренесува дописникот на МИА од Стразбур.

______________________________________________________________________________________________________

Поевтин паркинг од 1 ноември

Од 1 ноември, се намалуваат цените за паркирање на ЈП. „Паркинзи“ – Центар. Новиот ценовник веќе помина на управен одбор на „Паркинзи“ и се чека на одобрување од Советот на општината.

______________________________________________________________________________________________________

Курбан Бајрам ден за солидарност

 Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која почитта кон Алах муслиманите ја искажуваат со колење курбан.

______________________________________________________________________________________________________

ВИП дава бесплатен интернет

Со новата понуда Сите сме онлајнн, сите корисници на Вип ќе добијат бесплатен интернет без дополнителна активација.

______________________________________________________________________________________________________

Професори пензионери ќе ги едуцираат лекарите во болниците

Реномирани професори во пензија од Медицинскиот факултет во Скопје од 1 октомври се ангажирани да помагаат  во едукација и трансфер на знаење во јавни здравствени установи низ државата во рамки на проектот на Министерството за здравство.

______________________________________________________________________________________________________

Санитарна инспeкција ќе утврдува дали „Косили“ се штетни по здравјето на бебињата

Санитарната инспекција денеска зела примероци од мостри од бебешкиот шампион „Косили“, кој бил увезен од Србија. Ваквата акција била спроведена по веста дека истите содржат канцерогени производи. Ваквата информација прв во јавноста ја обелодени белградски „Новости“.

______________________________________________________________________________________________________

Како да живеете здраво – се отвора 8-ка клубот

На 25ти Октомври од 19- се отвара 8КА КЛУБОТ со 2 часовнo предавање со Др. Јадранка Бибан и тренинг со сифу Предраг. едукативно предавање за здравата храна и превенција од болести, како и тренинг со сифу.

______________________________________________________________________________________________________

Демолиран центарот на ЛГБТИ заедницата во Стара Чаршија

Центарот на ЛГБТИ заедицата кој се наоѓа во Скопската чаршија, денеска бил предмет на вандализам. Центарот бил нападнат од страна на три непознати лица.

______________________________________________________________________________________________________

300 евра казна ако не плаќате за куќен совет – сеуште мака мачат со плаќање сметки

Законот за домувањето предвидува казна од 300 евра доколку не ги плаќа редовно надоместоците за одржување на зградата.  Исто така казни има и за претседателите на куќните совети доколку навремено не ги плаќаат сметките или не поднесуваат отчет на станарите. Често се случува едни те исти станари да не плаќаат, а плаќачите да трпат влез […]

______________________________________________________________________________________________________

АМАН на чекор да ја врати евтината тарифа – ќе се собираат 10.000 потписи

Собраниската комисија за политички систем и односи меѓу заедниците го усвои предлогот на граѓанското здружение „Аман“ со кое тие бараат менување на Законот за енергетика, односно враќање на дневната евтина тарифа. 

______________________________________________________________________________________________________

Не ви е ладно топло ви е!! – топлификација немала пари ни за плати ни за мазут?

И покрај официјалниот старт на грејната сезона, радијаторите во Скопје сеуште ладни. Иако надвор утринските температури се под 3 степени од топлификација имале информации дека температурата во становите не била под 20 и затоа нема парно.

______________________________________________________________________________________________________

До петок рок за обвинение или слобода – сведокот за ,,Монструм,, не видел ништо

Во петок истекува рокот обвинителството да поднесе формално обвинение за уапсените за убиството на 5 мината кај Смилковското езеро во близина на Радишани.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1