Archive | Македонија RSS feed for this section

ЕДНА СОБА, КУЧЕ И МАЧЕ – ТОА Е СЕ’ ШТО МИ ТРЕБА – Хуманоста и даде на Персида шанса за живот

Младата Персида која довчера живееше како бездомник во импровизирана куќичка со 4 ѕида, сама и исплашена – со помош на добрите луѓе доби повторно шанса за нормален живот. Порталот Интервјуа.ком направи интервју со оваа храбра девојка која сама се бори низ животот. ви го пренесуваме во целост.

______________________________________________________________________________________________________

Утре не се работи ќе се сади – но ќе се одработува во сабота

Утрешниот ден посветен на акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ ќе се одработи во сабота, на 24 ноември, соопшти Министерството за труд и социјална политика.

______________________________________________________________________________________________________

Ќе се врати ли стариот сјај на езерото Треска?

Објавен е оглас за склучување договор за консултантски услуги за изработка на физибилити студија за оправданост на “Договор за воспоставување на јавно-приватно партенерство за реконструкција, управување и одржување“ на спортско-рекреативниот центар “Езеро Треска“ и базенот “Сарај“ пишува Нет прес.

______________________________________________________________________________________________________

Мекиците од Стража се симнуваат во Скопје

  Мекиците од Стража, по се изгледа ќе дојдат поблиску до Скопјани. Компанијата која стои зад овој легендарен бренд отвора објект на улица Македонија, пишува пресс 24. според овој оглас кој денеска се појави во дневните весници се бараат касиерки за објектот во Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

Малку жени полицајки во Македонија

Македонките не се многу заинтересирани за позорникарска работа во полицијата иако по втор пат во историјата на МВР на нејзино чело е жена.

______________________________________________________________________________________________________

Ќе се доградува милениумскиот крст

Јавното сообраќајно претпријатие распиша тендер за проект за доградба на Милениумскиот крст на Водно. Ова е обид да заживее комерцијалниот дел од објектот.

______________________________________________________________________________________________________

Орав: Немав цел да навредам некого со славомакедонци

Евроамбасадорот Аиво Орав денеска изјави дека немал намера да навреди никого со минатонеделниот говор во Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, кога го употреби терминот „славомакедонци“ при именувањето на македонскиот народ, јави Миа.

______________________________________________________________________________________________________

Секс и дрога во стан во Охрид – дрогата во машина за перење

Охридската полиција синоќа откри организирана група што се занимавала со проституција, а во рамки на акцијата биле пронајдени и запленети и три килограми марихуана.

______________________________________________________________________________________________________

Сакал да изнесе 318 илјади евра од Македонија – фатен е, а парите запленети

Царинските службеници од граничниот премин Табановце-автопат спречија обид за нелегално изнесување на 318.000 евра од Македонија, информира Царинската управа.

______________________________________________________________________________________________________

Нови четири имиња на кодоши објави Комисијата за лустрација

Поранешниот министер за култура Ѓунер Исмаил, писателот и поранешен директор на НУБ „Кимент Охридски“ Паскал Гилевски, Драги Билески, поранешен судија од Кичево и Никола Темелковски, кој извршувал јавна функција-директор на Јавно претпријатие во Битола, биле соработници на тајните служби, објави денеска Комисијата за верифиикација на фактите на својата веб страница www.kvf.org.mk .

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: Споменикот на Адем Јашари во Радуша стои на тенк на АРМ

  Во скопското село Радуша, се постави споменик на еден од основачите на ОВК, Адем Јашари од Косово.

______________________________________________________________________________________________________

За 15 минути три сообраќајки во Скопје (Фото)

За време на попладневниот шпиц во скопје на различни локации се случиле 3 сообраќајки во време од 15 минути. Учествувале 9 автомобили, причинета материјална штета, нема повредени. Сообраќајките се случиле во периодот помеѓу 16.45 и 17 часот.

______________________________________________________________________________________________________

Педофил од Македонија уапсен во Швајцарија

Швајцарската полиција уапси македонски државјанин баран со меѓународна потерница за педофилија.

______________________________________________________________________________________________________

Поскап бензин и дизел од полноќ

Од полноќ бензинот ќе е поскап за денар ипол, а дизелот за половина денар.

______________________________________________________________________________________________________

Штипјанка го фатила мажот во кревет со друга – ја скршила од ќотек

24 годишна штипјанка со видливи повреди по главата и телото во полиција пријавила дека ја киднапирале 3 лица и ја тепале. Но по неколку дена истрага вистината излегла на виделина.

______________________________________________________________________________________________________

Таксистите до музичарите – Ако сакате да пуштаме ваша музика платете на ММИ место нас

,,Ако сакаат да пуштаме македонска музика во Такси возилата – музичарите нека го платат место нас надоместокот, во спротивно во такси нема да се чие македонска песна.,,

______________________________________________________________________________________________________

Бела пена во Охридско езеро – се загадува од албанска страна (Фото)

Фосфор се излеал во Охридското езеро кај граничниот премин Свети Наум, на албанскиот дел од Охридското езеро, кај селото Дрилон, било забележано како големи количини на пенаста материја се влева во езерската вода, јавува Вест .

______________________________________________________________________________________________________

,,Tagged,, – младите и ризикот на интернет (Видео)

По повод 19 Ноември – Светски ден за превенција од злоупотреба и насилство над децата, Првата детска амбасада во светот Меѓаши го промовира едукативниот филм насловен „Обележан“(Tagged) во времетраење од 18 минути.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1