Четиринаесет студенти загинати во сообраќајка во Шпанија


Четиринаесет луѓе загинаа и 30 се хоспитализирани по сообраќајка на автобус кој превезувал студенти во јужна Шпанија на меѓународна размена, соопштија каталонските власти.spanija soobrakjajka avtobus

Студентите биле на размена на Универзитетот во Барселона во рамки на програмата Еразмус.

Несреќата се случила на околу 150 км. јужно од Барселона недалеку од гратчето Фрегиналс кога автобусот се враќал од традиционален фестивал во Валенсија.

– Во автобусот имало 57 луѓе заедно со возачот. Четиринаесет загинале, 43 се повредени од кои 30 се во болница, соопшти полицијата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1