Четворицата македонски граѓани затруени во Банско


Четворицата македонски граѓани – татковци на 42 години и синовите нивни на 15 и 16 години, се хоспитализирани со симптоми на труење со храна во Банско. Нивната здравствена состојба е стабилизираа, откако беа сместени во инфективно одделение на МБАЛ-Благоевград, соопшти БГНЕС.brza pomos

Неофицијално повраќањето на четворицата е ставено под контрола откако беа ставени на системи, но продолжуваат да имаат болки. Температурата и на четворицата сепак почна да се зголемува, што говори за летен вирус. Во Разлог, каде синоќа беа транспортирани Македонците, има поплаки од десетици пациенти, поради летните вируси.

Затруените Македонци не сакаа исто да кажат од што се затруле било, иако станаа од своите кревети откако

Од 450 гости на хотелот во Банско, само четворицата почувствувале гастроинтестинална малаксаност, од хотелот одбиваат коментар, но и останатите гости се хранеле синоќа на блок-маса со сервирање колбаси, ќофтиња и друга храна. Во моментов од РЗИ и Агенцијата за безбедност на храната земаат мостри од кујната, резултатите ќе бидат готови до вторник.

Lokalno.mk

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1