Чудна гробница пирамида пронајдена во Турција


Гробница во облик на пирамида за која се верува дека е почивалиште на Кралот Antiochus е пронајдена на планината Nemrut од страна на тим Турски археолози.

Археолозите ја откриле подземната гробница која има облик на пирамида. Пирамидата е всушност вкопана длабоко во вештачки направен рид на врвот на планината Nemrut.

Тимот откритието го обелодени на Турската национална телевизија и сега бараат дозвола од владата за понатамошно истражување, но тоа може да потрае неколку месеци ако не и години додека да добијат дозвола за копање.

научниците пирамидата ја откриле со помош на радар кој продира во земјата и електронски скен. Тие се убедени дека ја пронашле токму гробницата на Кралот Antiochus.

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1