Tag Archives: turcija

Tурција возврати на нападот на Сирија

Истанбул- Турската војска отворила артилериски оган на цели на Сирија и на тој начин возвратила на гранитирањето на турскиот град Акчакале, во кој погинаа петмина луѓе. Ова беше потврдено од страна на турскиот премиер Реџеп Ердоган.

______________________________________________________________________________________________________

Чудна гробница пирамида пронајдена во Турција

Гробница во облик на пирамида за која се верува дека е почивалиште на Кралот Antiochus е пронајдена на планината Nemrut од страна на тим Турски археолози.

______________________________________________________________________________________________________

Турција сака ново Османлиско царство (Видео)

Сирискиот претседател Башар ел Асад во интервју за египетски весник даде интервју во кое истакна дека нивниот амбициозен сосед, Турција сонува за ново Отоманско царство.

______________________________________________________________________________________________________

Во Турција лекари со смрзнување вратија во живот пациент

Езги Кучук (24), била примена во болница во Анкара заради менструални проблеми. После примањето на терапијата, која ја одредиле лекарите се јавиле компликации и срцето прекинало со својата работа.

______________________________________________________________________________________________________

Не се палете Грци – олимпискиот оган е турски – им порача Ердоган на Грците

На состанок зад затворени врати меѓу турскиот премиер Ердоган и претседателот на Олимпискиот комитет во Лондон, Ердоган рекол дека олимпискиот оган не е грчки, туку турски.

______________________________________________________________________________________________________

Обама дипломатија, држи безбол палка додека e на телефон со турскиот премиер

на објавените фотографии како претседателот на САД разговара со неговиот турски колега Ердоган, а во ист момент во својата рака ја врти својата омилена безбол палка.

______________________________________________________________________________________________________

Имаме ли турцизми во јазикот – МА ЈОК БРЕ !

Јастук, јорган, шеќер, ѓезве, тепсија, тава, чорапи, авлија, капија, бавча, калдрма, филџан, јогурт, чорба, чаршав, папучи.

______________________________________________________________________________________________________

Снег во Турција падна во јули

На висорамнина во близина на турскиот град Hakkari, на истокот на Анадолија, утринава паднал снег. На среде јули мештаните уживаат во зимските лудории.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1