Снег во Турција падна во јули


На висорамнина во близина на турскиот град Hakkari, на истокот на Анадолија, утринава паднал снег. На среде јули мештаните уживаат во зимските лудории.

Професорка на универзитетот во Hakkari, Seda Keles изјави дека снегот на висорамнината која е на 3.500 метри надморска висина е навистина изненадување за овој крај. Дотолку повеќе што само подолу во градот Hakkari луѓето се борат со неподносливи жештини, јавува новинската агенција од Анадолија.

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1