Денеска дожд, грмежи, силен ветер и заладување


Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и нестабилно, на места со поројни врнежи од дожд и грмежи. Ќе дува умерен, повремено засилен југозападен ветер, особено во западните делови каде на моменти ќе достигнува брзина околу 70км/час.dozd2

Попладне се очекува постепено стабилизирање на времето.

Највисока температура од 34 степени се очекува во јужните делови кај Гевгелија и Дојран. Скопје и Демир Капија ќе достигна до 32 степен, додека во останатите делови од земјата температурите ќе бидат под 30 степени.

Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 7.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1