Девојче ја каснал комарец, местото поцрнело – а потоа следел шок – комарецот открил рак


Мало девојченце било каснато од обичен комарец, но местото набрзо поцрвенело и оттекло. Мајката, 25- годишната Хајли Вилиамс била во шок кога утредента видела дека раната поцрнела. Веднаш го однела девојчето на лекар.
Се плашела дека е алергиска реакција, но следен тотален шок кога лекарите и ја соопштиле дијагнозата.
2connie1,, Бев загрижена дека е алергија, дека ќе ми дадат некои некои апчиња и ќе биде се во ред, но докторите сакаа да направат подетални испитувања, по што следеше шок,, вели мајката
Лекарите и кажале дека на нејзината ќерка и е дијагностицијана ломбобластична леукемија. За среќа леукемијата била во рана фаза и имало можност да се лекува.
Со агресивна хемотерапија болеста е победена. На малечката Коен и паднала косата но мајката вели горда е на неа зошто сето време била весела и добро го поднела лекувањето и губењето на косичката.
Седум месеци по хемотерапијата девојчето успеало да ја победи болеста и сега се чувствува одлично. Девојчето сега има 4 години а целосно се очекува да заздрави во 2016 година.
Комарецот во овој случај и го спаси животот. Поради алергиската реакција на местото каде била гризната имавме можност навреме да го откриеме и да се бориме со ракот, изјавил др Марк Веланди кој ја лекувал малата Коен.
Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1