Џулијан Асанж ќе биде кандидат за австралискиот Сенат


asanz

Џулијан Асанж, основач на Викиликс ќе се кандидира за место во австралискиот Сенат за време на овогодишните избори, објави Вилиликс.

Мајката на Асанж, 41-годишната Кристин Асанж истакна дека тој ќе биде одличен во таа улога, јавија локални медиуми. Асанж минатата година објави дека планира да регистрира Викиликс партија. За тоа му е потребна поддршка од 500 гласачи.

Асанж со месеци се крие во Амбасадата на Еквадор во Лондон за да избегне испорачување во Шведска каде се бара заради наводно сексуален напад.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1