Фаталната жена во животот на ТИТО – не смеело името да и се спомене – еве што му направила


Јосип Броз Тито, лидерот на СФРЈ, во пријателско друштво и пред камерите не смеел да биде запрашан нешто во врска со фаталната жена во неговиот живот – првата сопруга, Пелагија Белоусова.

Познато било дека Тито никој не смее да го праша нешто во врска со неа, ниту пак да ја спомене, а ова била негова голема љубов која се гасела тивко и болно. tito 555

Кога тој се вратил од Сибир, бил со неа. Таа била Русинка, помлада од него, која во тој период била бремена. За неговиот тогашен брачен живот малку е познато, но се смета дека живеел среќно и хармонично. Им умреле две деца, од кои едното на само осум дена. Во 1924 им се родил синот Дарко кој им бил единствена светла точка и утеха.

Кога влегол во водите на политиката почнал да се менува од семеен човек во лидер и професионалец. Кога бил осуден на пет години затвор, сопругата со синчето се вратила во Русија, а откако Тито бил ослободен и отишол таму, приказната не штимала. Кога повторно бил пратен на задача, не добил писмо од неа, а најмногу го повредиле гласините дека не била грижлива мајка. Детето им било сместено во Дом, а тоа го погодило Тито. tito zeni1

Дарко имал турбулентно детство, а неговата сопруга се премажила за Русин по разводот. Неа не смеело ниту името да и се спомне пред Тито.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1