Фото – Лидерот на Северна Кореја ги качи дипломатите на Ролекостер


 

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун навистина се забавува. Медиумите го сликале во забавен парк во Пјонгјанг. Младиот лидер сакал да се вози на ролекостер па си ги земал со него и пола влада и дипломати.

На фотографиите како се вози на ролекостер е и млад британски дипломат, Барнаби Џонс,

Велика Британија е една од неколкуте западни земји кои имаат амбасада во Северна Кореја. Сепак, британските дипломати имаа малку контакт со претходниот лидер Ким Јонг-Ил, кој почина минатиот декември.

Но лидерот на Северна Кореја сега покажа изненадувачка желба да ги води на забави и да си игра и со дипломатите. Неговите излети вклучуваат патувања во зоолошка градина, поп концерт и слично.

И покрај се, Северна Кореја и натаму останува една од повеќето затворени земји во светот, имајќи строга контрола на медиумите и повеќето други аспекти на јавниот и приватниот животво земјата.

Share Button

Tags: , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1