ФОТО: Ова е првото бебе во 2015-та, трето во семејството Лазарови


Миа, првото родено бебе во Новата година, а трето дете по ред на мајката Оливера Лазарова од Кавадарци.

Малата Миа се родила во 00,01 минута по полноќ и е тешка 3 килограми и 550 грама, а долго 51 сантиметри. И мајката и бебето се во одлична состојба.

Министерот Тодоров посака многу здравје и среќа и на детето и на мајката и на целото нејзино семејство.

bebebebe20151

Министерот Спасов на бебето му подари залтна монета за првородено бебе во Новата година, а на мајката плакета затоа што станува збор за трето по ред дете во семејството.

На клиниката за Гинеколгија и акушерство за време на новогодишната ноќ се родени 3 деца од кои едно женско и две машки. Директорката Марија Хаџи-Лега информираше дека сите 3 бебиња и мајките се во одлична состојба и посака уште поплодна 2015 година.

mia

-Со оглед дека се работи за трето дете мајката во наредните 10 години ќе остварува месечен паричен надоместок од околу 8000 денари, истакна Спасов.

Градоначалникот на Трајановски и на бебето и мајката им ја честиташе Новата година и им посака здравје среќа и успех и на другите новородени бебиња.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1