ФОТО: Ова е „Синиот воз“ во кој се возеше Тито


„Синиот воз“ е популарното име за специјалниот воз користен за потребите на Јосип Броз Тито.

За неговите патувања, „Синиот воз“ се користеше од 1947 година, кога го влечеше парна локомотива од унгарско производство — MÁV 424.

Имаше уште три локомотиви и тоа со ознаките, кои денеска се наоѓаат во Белград, Загреб и Крањ.

sin voz tito

plavi-voz-3 plavi-voz-4 plavi-voz-6 plavi-voz-8 plavi-voz-1 plavi-voz-2

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1