Го оставате полначот уклучен во струја? Правите голема грешка!


Колку полначите за мобилен, лаптоп или таблет трошат струја? Дали ќе заштедиме електрична енергија и пари ако ги исклучуваме по употребата? Еден од странските ИТ портали се позанимава со оваа тема и со помош на струен мерач доби конкретни резултати.baterija1 telefon polnac
Поеднинечни полначи речиси и да не трошат струја. Се разбира, кога не ја извршуваат својата функција. Но, кога уклучиле неколку полначи одеднаш регистрирана е потрошувачка од 0,3 вати. Според оваа пресметка, седум полначи оставени уклучени по полнењето за година дена трошат 2,628 киловати струја.
Секако, без оглед дека не трошат многу струја, би било добро да ги исклучувате полначите по полнењето и поради безбедносни причини и поради заштеда на струја.
Некои претходни истражувања покажале дека град од 100.000 луѓе може месец дена да се напојува со струја кога сите полначи би се исклучиле по полнењето.
Сител.мк
Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1