Го заболела глава – ОГРОМНИ сметки за вода (Видео)


Водата е вистинско богатсво, а тоа најдобро го почустувал на сметката, Скопјанецот Халил Мурат-Башиќ. Во деведесет и втората година му бил одземен стариот водомер за 10 година подоцна да добие вртоглава сметка од 73 илајди денари долг за вода, неговата сторија ја пренесува Телма

Ј.П „Водовод“ пресметал паушал дека двочленото семејство Муратбашиќ, трошеле 91 кубик вода месечно.smetki500

Во немоќ да ја докаже правдата тој започнал да го плаќа долгот. Откако исплатил 33 000 денари, судот во 2005 година одлучил да ја намалии сумата која ја должи. Поприфатлив за Муратбашиќ бил новиот долг од двесте евра.

Така тој станал  претпалтен кон претприајтието. Неодмана долгот повторно е активиран, овој пат со извршители и двојно поголема сума

Муратбашиќ,  редовно си ја плаќа сметката за вода која никогаш не изнесувала повеќе од 288 денари месечно или 9 кубни метри потрошена вода.Очекува дека Ј.П Водовод ќе сфати дека направиле грешка и ќе го ослободат од нералниот долг.

Од водоводното претпријатие уверуваат дека тој долг е со камата за нередовно евидентирање, но не објаснуваат зошто навремено не бил евидентиран.

Овој пример е еден од многутте кои ги разгнев и граѓаните кои после десетина години добија енормно високи сметки за вода. Олеснувањата на Водовод се, плаќањето на рати и замената на неисправните водомери.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1