Гоце Арнаудов ќе добие 2 метарски споменик во Струмица во понеделник


Спроти домот на фолк-легендата, ноќта спроти неговиот роденден, на 19 август ќе се издигне споменик на Гоце Арнаудов, дело на македонскиот скулптор и сликар од Струмица, Митко Тошев, дознава СтрумицаНет.

Споменикот ќе биде висок 2 метра, а неофицијално пред откривањето ќе се одржи мал концерт на Струмичката естрада со рефрените од песните на Гоце.

goce33 g-650x325

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1