Грција и залепи шамар на Србија – ќе ги признае косовските пасоши


Македонските граѓани и натаму ќе влегуваат во Грција со ливчиња, ама затоа Косоварите од 20 – ти овој месец ќе го користат пасошот. Грчката влада со тоа де факто го призна Косово

grcija kosovoГрчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос ја потврдил веста пред косовскиот колега Енвер Хоџај.

Грција е една од петте земји-членки на Европската унија која не ја признаваат независноста на Косово, a косовските граѓани требаа да вадат грчка виза.

Венизелос истакнал дека и покрај тоа што Грција не ја признава официјална Приштина нема да го попречува напредокот на Косово на европскиот пат.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1