И прејадени и препиени – Токсикологија преполна за празниците


Полни раце работа на клиниката за токсикологија. 70тина прејадени и алкохолизирани е тридневниот празничен клинички билтен. Со стомачни проблеми, надуеност и повраќање вчера на клиниката завршиле околу 20 пациенти.

toksikologijaПовеќето од нив не ги почитувале советите и веднаш се фрлиле на јадење по долгиот Божиќен пост.  Кај едно лице е забележано акутно воспаление на панкреасот од храна , за што лекарите најмногу стравуваат. Бадникарските огнови маалските прослави со греено вино и ракија резултирале и со голем број испијанети граѓани.

Голем број прегледи биле направени и на лица кои се пожалиле на покачена темптература,  мачнини и симптоми на сезонски вируси. Едно лице добило лекарска нега поради системски хипертензии. Лекарите апелираат граѓаните особено хронично болните да внимаваат колку и каква храна конзумираат и да не претеруваат со алкохолот. Доколку почувствувааат несекојдневни проблеми веднаш да се јават на лекар, бидејќи лекарствата и самопомагањето може дополнително да ја влоши состојбата.

Како и свештениците и лекарите препорачуваат верниците достоинствено да ги прославуваат Божиќните празници.Клиниката за токсикологија деновиве работи со засилена дежурна лекарска екипа.

Сител

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1