Идеја – како свежи зачини да сочувате за зима


 

Нема подобро од свежи зачини. Не е исто кога се употребуваат сушени и свежи билки. Но како да се сочуваат свежи билки во зима. Еве една интересна идеја.

1. билките можете да ги исецкате ситно или пак целите да ги ставите. На оваа фотографија билките се исецкани.
2. Ставете ги во посуда за правење коцки лед (собира околу 2/3 билки).
3. Можете и да мешате билки (жалфија, мајчина душица, рузмарин…).
4. откако ќе ги наполните билките врз нив ставете маслиново масло или несолен растопен путер.
5. Покријте ги со пластична фолија и замрзнете.
6. Извадете ги замрзнатите коцки , спакувајте ги во кесички и вратите во замрзнувач.
7. Користете ги во тек на зимата по потреба.

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1