Имате афти во уста? – Еве како се лекуваат најдобро


Афта (Apthous Stomatitis) е медицински термин за вообичаените ранички кои се појавуваат во устата. Тие можат да бидат многу болни и да предизвикаат проблеми при јадење и голтање.

aftaОвие ранички се јавуваат како последица на инфекција која мора да се третира уште во раните фази за да не дојде до нејзино ширење.

Постојат некои природни третмани кои можете да ги применувате дома и со тоа да ја намалите болката и симптимите. По правило, афтите заздравуваат за 7-10 дена.

хидриран калиумов-алуминиум, сулфат (калиум стипса), Сода бикарбона, Ним (Azadirachta indica), Босилек, Кромид, Сода за пиење, Кесички чај, Хидроген пероксид, Сок од слива – КАКО СЕТО ОВА СЕ КОРИСТИ ПРОЧИТАЈТЕ НА СЛЕДНИОТ ЛИНК 

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1