Италијански фудбалер се врзал за стадионот и штрајкува со глад поради суспензија


Поранешниот фудбалер на Сиена, Емануеле Пецоли, се врзал за оградата пред седиштето на италијанскиот сојуз во Рим и почнал да штрајкува со глад, затоа што добил тригодишна суспензија поради наместени натпревари.

Пецоли од надлежните во сојузот побарал директно да се соочи со Филипо Карбиом и Карл Гервасонием, на основа на нивните изјави, поради кои е прогласен за виновен.
Поради истите изјави некогашниот тренер на Сиена, а сегашен шеф на стручниот штаб на Јувентус, Антонио Конте е казнет со суспензија од 10 месеци.
Од ваквото онвинение ослободени се фудбалерите на Јувентус, Симоне Пепе, и Леонардо Бонучи.
Пецоли и Конте поднесоа жалби, а рочиштето на кое ќе се одлучува за тоа дали се виновни или не ќе се одржи на 20 август.

Tags: , , ,

Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1