Tag Archives: glad

Видео: Еве како почнува ерата на глад во светот и кој ја создава

По гледањето на овој филм, единствено што можеме да се запрашаме е дали борбата протов гладта е приоритет за светските лидери?

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Хорор во Јемен! Деца умираат од глад

Јемен е потполно зависен од увозот на храна. Увезува дури 90 проценти жито, а откако пораснаа цените на енергенсите семејствата не можат да си дозволат доволно храна за преживување.

______________________________________________________________________________________________________

Италијански фудбалер се врзал за стадионот и штрајкува со глад поради суспензија

Поранешниот фудбалер на Сиена, Емануеле Пецоли, се врзал за оградата пред седиштето на италијанскиот сојуз во Рим и почнал да штрајкува со глад, затоа што добил тригодишна суспензија поради наместени натпревари.

______________________________________________________________________________________________________

Лек против глад одобрен во Америка

  Лекот ,,Белвик,, делува на рецепторот за хормонот серотнин, кој во мозокот регулира неколку психолошки функции меѓу кои и апетитот.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1