Tag Archives: strajk

Тодоров се договори со лекарите – штрајкот во мирување!

Од утре сите амбуланти во болниците во кои се штрајкуваше и ќе се примаат сите пациенти. Штрајкот че биде во мирување во наредните три месеци.

______________________________________________________________________________________________________

Лекарите за утре најавија протест пред Влада

Со протестен марш од фонтата во градски парк до владата лекарите и здравствените работници ќе го изразат својот револт за исплатата по учинок.

______________________________________________________________________________________________________

Границата со Грција отворена – цариниците го прекинаа штрајкот

  Заврши штрајкот на грчките цариници. Граничните премини работат нормално, без застои.

______________________________________________________________________________________________________

Кон Грција на секој 2 часа преку Богородица – еве како се одвива сообраќајот на премините

Во врска со најавениот штрајк на грчките царинци, денес (27.09.) на ГП Богородица, ГП Стар Дојран и ГП Меџитлија соообраќајот  ќе се одвива по следниот распоред:

______________________________________________________________________________________________________

Видео/Фото: Грција гори – штрајкот излезе од контрола

Насилство во центарот на Атина – Генералниот штрајк поради новите мерки за штедење ексалираше. 50 000 луѓе беснееа на улиците на Атина, а полицијата за да ги растера употреби солзавец. Само во Атина се распоредени 5.000 полицајци.

______________________________________________________________________________________________________

Затворени границите на Грција од утре до Сабота

 Грција ги затвара граничните премини – царината стапува во неколкудневен штрајк.

______________________________________________________________________________________________________

Во Грција денес се е застанато – генерален штрајк

Денеска генерален штрајк во Грција ќе ја парализира земјата.

______________________________________________________________________________________________________

Лекарите денеска 30 мин ќе протестираат

Наместо на пауза лекарите денеска на мирен протест. Ќе протестираат половина час од 11.30 до 12 часот за да го изразат своето незадоволство од последните мерки на Министерството за здравство.

______________________________________________________________________________________________________

Судот го забрани штрајкот на лекарите – ќе има само 30 мин протест

В понеделник ќе се одржи само предупредувачки штрајк, не генерален. Судот издаде забрана за генералниот штрајк, и тој нема да се оддржи. Синдикатот на лекарите ќе се жали до Апелација.

______________________________________________________________________________________________________

Лекарите од Клинички центар ќе штрајкуват

Лекарите од клиничкиот центар во Скопје на 24 септември почнуваат генерален штрајк, соопшти  Независниот синдикат на Клиничкиот центар.

______________________________________________________________________________________________________

1200 летови на Луфтханза откажани – утре нема летање

Поради најавениот штрајк на помошниот летечки персонал, германската авиокомпанија „Луфтханза“ за утре откажува околу 1200 летови, јави дојче веле.

______________________________________________________________________________________________________

Поради штрајк откажани 350 летови на Луфтханзa

На три аеродроми во Германија откажани се околу 350 летови поради штрајк на вработените на авио-компанијата  Луфтханзa кои бараат зголемување на платите.

______________________________________________________________________________________________________

Штрајк на летачкиот персонал на Луфтханза

Луфтханза  се закани дека ќе штрајкува. Како што соопштиле од синдикаотот на најголемата авиокомпанија неговите членови ќе стапат во штрајк поради тоа што не успеале да се договорат за платите и условите за работа во компанијата.

______________________________________________________________________________________________________

Жените во Того – нема секс за мажите се додека претседателот не даде оставка

Жените во Того веќе некое време бараат оставка од претседателот Фауре Гнасингбе, но тој ни да трепне. Затоа одлучиле да стапат во едно неделен секс штрајк. Нема да им даваат на мажите се додека не даде оставка претседателот.

______________________________________________________________________________________________________

Италијански фудбалер се врзал за стадионот и штрајкува со глад поради суспензија

Поранешниот фудбалер на Сиена, Емануеле Пецоли, се врзал за оградата пред седиштето на италијанскиот сојуз во Рим и почнал да штрајкува со глад, затоа што добил тригодишна суспензија поради наместени натпревари.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1