Жените во Того – нема секс за мажите се додека претседателот не даде оставка


Жените во Того веќе некое време бараат оставка од претседателот Фауре Гнасингбе, но тој ни да трепне. Затоа одлучиле да стапат во едно неделен секс штрајк. Нема да им даваат на мажите се додека не даде оставка претседателот.

 

Жените членки на здружението “Let’s Save Togo” соопштиле дека штрајкот е сериозен, а претседателката на здружението Исабел Амеганави изјави дека оваа организација е против новиот систем кој на Гнасингбе му дозволува да биде доживотен претседател . пред него на власт 38 години бил неговиот татко – доста ни е велат решителните жени во Того.

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1