Како без диплома да се заработуваат 20 евра на час?


Тешко е да се поверува, но постојат професии кои не бараат диплома, а кои донесуваат навистина добра заработка.

Кој заработува околу 20 евра на час? Веб девелоперите

Hand giving Euro banknotes moneyОсновач на „WunderLand“ компанијата, Џуди Вундерлих, успеа сликовито да ја опише состојбата на пазарот на трудот: „Нема доволно луѓе кои би ги пополнале празните седишта“. Во глобала, сите професии се поврзани со IT секторот, а според прогнозите, до 2020 година побарувачката ќе порасне за 22%.

Диполома воопшто не е потребна

Работата е таква што постојано се унапредува и менува, па дипломата за оваа област не е воопшто релевантна. Во прилог на тоа зборува и статистиката – дури 38% од веб девелоперите немаат диплома од факултет и повеќето се самоуки.

„Никого не го интересира каде сте завршиле. Нив ги интересира дали можете да ја извршите задачата која ви е дадена“, вели Мет Кенефик кој морал да ги напушти студиите по архитектура, меѓутоа денес заработува многу пари.

Fakulteti.mk

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1