Како се прават новогодишните играчки во Кина (Видео/Фото)


Приказната за Дедо Мраз кои со песна заедно со своите џуџиња ги прави новогодишните играчки е само сон за работниците во кинеските фабрики за играчки. Тие ниту пеат, а богами ниту се насмеани.

Пред новогодишните празници вистински пекол се случува во овие фабрики, за што е снимен и документарен филм.
Работниците работат и по 15 часа дневно, имаат норма на произведени играчки која ако не ја исполнат не добиваат плата, па за да постигнат тие и спијат во фабриката по неколку часа и повторно се враќаат на ленатата за ,,штанцање,, играчки.
Кина е најголем производител на играчки во светот со удел од 75%. Вкупно работат околу 8000 фабрики, кои вработуваат 3,5 милиони луѓе.

Погледнето го видеото

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1