Кјуриосити ја ископа првата дупка на Марс и откри сјаен предмет (ВИДЕО/Фото)


Од НАСА стигнало соопштение дека Кјуриосити ја ископа првата дупка на површината на планетата, пишува Yahoo news.

Експертите претпоставуваат дека е пронајден сјаен предмет, кој е дел од ровер со шест тркала, но нема да продолжи со копање додека не биде точно сигурен за што се работи.

Кјуриосити веќе прати фотографии од камено корито, за кое сугерира дека на Црвената планета некогаш имало порој.

Да потсетиме, роверот на Марс слета на 5 август, со задача во двегодишна мисија вредна 2.5 милијарди долари, да открие дали на планетата постоел живот. Денес Марс е заледена пустина, но истражувањата покажуваат дека во историјата бил потопол и дека имало вода.

Tags: , , , ,

Александар Младеновски

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1