Колку често треба да се пере градникот?


Правилата за перење на градниците може многу да ве збунат. Ако се перат пречесто, ќе ги уништите. Но, ако не ги перете редовно по неколку носења, освен тоа што е не е хигиенски, повторно би можеле да ги уништите.gradi

Правилото вели дека градниците треба да се перат по секое трето или четврто носење, во машина за перење.

Пред да го ставите во машина треба да го намокрите во топла , не врела, вода  за да ја отстраните нечистотијата и мртвите клетки од кожата. Потоа, откако ќе ги исперете треба да ги исушите на сонце, пред да ги облечете.

Уште еден совет е да го закопчате градникот пред да го перете. Жените најчесто носат градници без закопчување , но оние градници кои имаат кукички би можеле да се искриват и уште полошо да се закачат други парчиња облека и да ја оштетат.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1