Лекарите кренале раце – последната прегратка на мајката го вратила во живот бебенцето (Фото)


Докторите изгубиле секаква надеж за девојче кое што било родено по 24-та недела од бременоста, велјќи дека тоа не дише и дека срцето и чукало на секои 10 секунди.

Мајката во тој момент го зела бебето во рацете, за да барем во последните моменти биде со неа. бидејќи било ладно неговото тело го ставила под блузата блиску до срцето за да го загрее. Тогаш бебенцето полека почнало да дише во топлата прегратка на мајка си.

posledna pregratka majka

article-1306283-0AECB534000005DC-937_468x387-1Нејзините нозе биле ладни, но малку по малку бебенцето почнало да ја враќа бојата на лицето и да испушта звуци. Не сакале да и даваат терапија, затоа што сметале дека нема никаква надеж.

Сега таа е жива и здрава.

Докторите мислеле дека ќе има оштетување на мозокот, но подоцна утврдиле дека се е во ред.

Бебето било пет недели во инкубатор, а по 4 месеци била пуштена да си замине со мајка си во домот.

Сега таа е порасната девојка и се дружи рамо до рамо со нејзините врснички.

article-1306283-0AEB63DB000005DC-154_468x452

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1