Ленин ќе исчезне од улиците низ Русија – Ќе се отстрануваат спомениците


Руски пратеници сметаат дека е време да се отстранат споменици на лидерот на Болшевичката револуција, Владимир Илич Ленин, од градот и градските плоштади низ целата земја.


Споменици како што го нарекуваат на “контроверзната личност” треба да се ре лоцираат во музеи или улички со статуи на други историски личности, сугерираше авторот на иницијативата Александар Курдумов.

Идејата на “Де-Лениназијација” беше поздравена од неколку членови на владејачката партија Обединета Русија, пишува Известија.

Според Kurdyumov, главниот аргумент во прилог на отстранување на споменици е високата цена на одржување. Тој вели дека тие ќе бидат подобро згрижени и безбедни од вандализам во музеите.

се случува таму да нема други споменици, туку само Ленин, а тоа е “нефер” за други истакнати личности – како Петар Велики, генерал Александар Суворов, цар Иван Грозни и други.

Според предлогот, локалните власти треба да се одржат референдум за да дознаат каде што луѓето сакаат Ленин статуите да бидат поставени. Дури има идеја и да се продаваат – Kurdyumov сугерира. Парите добиени од продажбата може да се користат, на пример, за да се создадат нови паркови.

Комунистичката партија (KPRF) се противи на идејата за отстранување на спомениците на нивниот клучен идеолог.

“Ленин е основач на Руската Федерација … Исто како Џорџ Вашингтон во Америка”, а  некои закони потпишан од страна на болшевичкиот лидер се уште се валидни во Русија, велат од партијата.

Покрај тоа, уништувањето на “архитектонски дела” на историска вредност е нелегално, потсетуваат тие.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1