Љубчо Георигиевски од денес и официјално лидер на ВМРО НП


,, Извршен е официјален  упис во судскиот регистар, со што Љубчо Георгиевски се стекна со правен легимитет кој претходно официјално беше изгласан од сите партиски структури според Законот и Статутот на партијата,, ова стои во соопштението од партијата ВМРО НП.

 

Од денеска и официјално Љупчо Георгиевски, поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, е прогласен за претседател на ВМРО-Народна партија.

 

Пред неколку месеци со заминувањето на Маријан Додовски беше најавено дека со тоа партијата згаснува. По ова почна судската битка за докажување дека ВМРО-НП продолжува со нов лидер, кој дотогаш беше почесен претседател на партијата.

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1