Островот со две куќи, кои се дело на омилениот архитект на Бред Пит, Френк Лојд Рајт, ја импресионирал Џоли.

– Куќата е совршена за романтични викенди или за семеен одмор. Се е изолирано, а Анџелина знае дека ќе му се допадне посебно бидејќи е во форма на срце – изјави извор за Мирор.

Островот се наоѓа на 80 километри северно од Њујорк. Едната куќа е направена во 1950тата година пред смртта на Рајт, а другата во 2008 година според плановите на познатиот архитект Френк Лојд Рајт ( 1867 – 1959).             

863279-makepeace-island1
Kuca na ostrvu, foto 5